reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Katar i zapalenie zatok

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, najczęściej jest wywołany przez łagodną infekcję wirusową. Katar również może być spowodowany alergią. Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu przechodzi na śluzówkę zatok. Przeczytaj więcej na temat tej tak bardzo pospolitej dolegliwości.

Katar

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, ale uciążliwą, u dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych. Katar powstaje na skutek stanu zapalnego śluzówki nosa najczęściej zaatakowanej przez wirusy, rzadko przez bakterie. Katar w przebiegu infekcji wirusowej początkowo jest wodnisty, stopniowo gęstnieje. Obrzęk śluzówki nosa oraz gęstniejąca i zasychająca wydzielina ograniczają przepływ powietrza i utrudniają oddychanie.

Kiedy katar jest niepokojący i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli katar występuje u niemowlęcia.
  • Gdy podejrzewamy, że jest to katar alergiczny, a postępowanie nie jest ustalone z lekarzem.
  • Gdy katar jest ropny – wydzielina jest gęsta, niekiedy zielonkawa i czujesz się gorzej niżby to wynikało z kataru wirusowego.
  • Gdy współistnieje inny ograniczony stan zapalny w nosie, np. Czyrak przewodu nosowego, który zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Gdy stwierdzamy katar tylko z jednego przewodu nosowego – u dzieci zawsze istnieje możliwość ciała obcego w przewodzie nosowym.
  • Gdy występuje wyraźny ból w okolicy czołowej lub okolicy podoczodołowej, szczególnie gdy towarzyszy mu gorączka, obrzęk skóry i tkanki podskórnej w bolesnej okolicy – może to przemawiać za zajęciem zatok.
  • Gdy pojawi się wodnisty wyciek z nosa bezpośrednio po urazie głowy – stan na szczęście bardzo rzadki, ale bardzo groźny, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zapalenie zatok

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu przechodzi na śluzówkę zatok. Zatoki są jamami w kościach okolicy czołowej i nosowej, wyścielonymi śluzówką i połączonymi z przewodami nosowymi wąskimi kanałami. Warunkiem zdrowia są puste zatoki, niezajęte przez wydzielinę, z nie obrzękniętą śluzówką oraz drożne ujścia zatok do przewodów nosowych. Niekiedy tylko ujścia zatok mogą być zablokowane. Powoduje to dyskomfort, a jednocześnie stanowi zagrożenie zapaleniem zatok. W zapaleniu zatok, wypełnione są one wysiękiem – najpierw kataralnym, a potem niekiedy ropnym. Zapalenie zatok – jeśli podejrzewamy – zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem i leczone przez lekarza.

Katar alergiczny (uczuleniowy, sezonowy, sienny)

Poza przeziębieniem przyczyną kataru może być alergia, najczęściej jest to uczulenie na pyłki roślin, w tym traw i drzew. Więcej informacji – zobacz alergia.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej