reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Katar u dzieci

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, ale uciążliwą. U dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych, ponieważ dzieci nie potrafią dobrze oddychać przez usta. Im młodsze dziecko, tym w większym stopniu oddycha przez nos i utrudnienie oddychania jest większe. Przeczytaj więcej o katarze infekcyjnym i alergicznym u dzieci.

Do kataru dochodzi najczęściej na skutek banalnej infekcji wirusowej. Poza szczególnymi przypadkami jest to dolegliwość niegroźna, ale powszechna i uciążliwa. Im młodsze dziecko tym uciążliwość jest większa. Noworodki i małe niemowlęta oddychają głównie przez nos. Ograniczenie u nich przepływu powietrza przez nos może prowadzić do utrudnienia oddychania. U starszych dzieci objawy i przebieg kataru przypominają sposób chorowania dorosłych.

Katar powstaje na skutek stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej nosa najczęściej zaatakowanej przez wirusy, rzadko przez bakterie. Dochodzi do wydzielania na zewnątrz płynu zwanego wysiękiem. Katar w przebiegu infekcji, początkowo jest wodnisty ale stopniowo gęstnieje. Obrzęk śluzówki nosa oraz gęstniejąca i zasychająca wydzielina ograniczają przepływ powietrza i utrudniają oddychanie dziecka.  Najczęściej zablokowany nos u dzieci jest rezultatem gromadzenia się wydzieliny w tzw. Nozdrzach tylnych, gdzie mieści się trzeci migdał. Niestety wydzielina tam się gromadząca jest trudna do usunięcia i często jest przyczyną przedłużającego się kataru i jego spływania po tylnej ścianie gardła. Stąd może być ona również przyczyną pokasływania dzieci w czasie kataru. Niekiedy przedłużający się katar może być przyczyną ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok lub zapalenia uszu. U młodszych dzieci rzadko występuje zapalenie zatok, ponieważ zatoki nie są jeszcze w pełni rozwinięte, za to stosunkowo często dochodzi do zapalenia uszu.
Poza przeziębieniem przyczyną kataru może być alergia. Najczęściej jest to uczulenie na pyłki roślin, w tym traw i drzew oraz kurz domowy. Katar alergiczny jest z reguły wodnisty, pojawia po kontakcie z czynnikiem uczulającym czyli alergenem. Katar alergiczny, wywołany uczuleniem na pyłki roślin, traw i drzew, pojawia się z reguły wiosną. Katar spowodowany alergią na kurz, może być katarem całorocznym.

Więcej informacji o katarze alergicznym znajduje się w dziale alergia.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by Monkey Mash Button on Foter.com / CC BY-SA

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej