reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kiedy biegunka u dziecka jest niepokojąca?

Biegunka może mieć różne nasilenie. Od pojedynczych luźniejszych stolców różnej wielkości do wielokrotnych, obfitych, wodnistych prowadzących do gwałtownego odwodnienia. Pamiętajmy, że im młodsze dziecko, tym szybciej się odwadnia, tym bardziej jeśli do biegunki dołączają się wymioty lub dziecko nie pije. Zobacz kiedy biegunka jest niepokojąca i kiedy szukać szybkiej pomocy lekarskiej.

Podczas ostrej biegunki błona śluzowa jelit jest w stanie zapalnym i wydziela śluz i płyn wysiękowy. Najpoważniejszym powikłaniem biegunki jest odwodnienie dzieci, które odwadniają się bardzo szybko i odwodnienie może nastąpić zarówno gwałtownie jak i powoli. U noworodków i małych niemowląt odwodnienie może zagrażać życiu. Taki stan jest sygnałem, że trzeba natychmiast pojechać z dzieckiem do szpitala i nawadniać je drogą dożylną, ponieważ może dojść do groźnego odwodnienia.

Kiedy biegunka u dziecka może być niepokojąca i trzeba skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy biegunka występuje u noworodka, niemowlęcia lub u dziecka chorującego na poważne choroby przewlekłe.
  • Gdy biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub gdy biegunka wpływa na stan ogólny dziecka i powoduje znaczne osłabienie.
  • Gdy w stolcach pojawia się krew lub śluz.
  • Gdy podczas biegunki występują wymioty lub gdy biegunka jest tak gwałtowna, że nie jest możliwe uzupełnienie niedoboru płynów.
  • Jeśli istnieje podejrzenie, że biegunka ma związek z przyjmowanymi lekami.
  • Jeśli biegunka u dziecka trwa dłużej niż 2-3 dni.
  • Jeśli dieta, nawodnienie i zastosowane doraźnie leki bez recepty nie pomagają i biegunka się przedłuża.

Pamiętaj, że biegunka jest najczęściej wirusowa i największe znaczenie ma właściwa, lekkostrawna dieta i właściwe nawodnienie dziecka, najlepiej płynami elektrolitowymi dostosowanymi do wieku dziecka. Poza biegunką bakteryjną, np. Spowodowaną pałeczkami salmonella, leki przeciwbakteryjne nie działają, a mogą dodatkowo zaburzyć równowagę bakteryjną w jelitach. Jeśli zatem dieta, nawodnienie i podawanie probiotyku nie działają, należy zgłosić się do lekarza, który oceni czy dziecko wymaga zastosowania leków np. przeciwbakteryjnych.

Zobacz jakie leki przeciwbiegunkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by ATCrossland on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej