reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Wysoka temperatura

Kiedy choroba z gorączką jest niepokojąca?

Gorączka może być objawem, przeziębienia, banalnej infekcji wirusowej oraz może być jednym z objawów poważniejszej choroby. Zobacz jakie objawy są niepokojące i kiedy nie należy już leczyć się samemu, tylko zwrócić się po pomoc lekarską.

Kiedy choroba z gorączką jest niepokojąca i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Jeśli gorączka przekracza 40°c, szczególnie jeśli nie obniża się łatwo po podaniu środków przeciwgorączkowych, stosowanych zgodnie z zalecanym dawkowaniem oraz jeśli choroba od początku wygląda poważnie i niepokojąco.
  • Jeśli gorączka występuje u noworodka lub małego niemowlęcia lub u osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawnej lub upośledzonej.
  • Jeśli występują wyraźne dodatkowe objawy poza gorączką – silny kaszel, ból ucha, ból w klatce piersiowej, częste oddawanie moczu lub inne.
  • Jeśli gorączka u osoby dorosłej trwa dłużej niż 3 dni lub nawraca.
  • Gorączka i stany podgorączkowe, które nie są związane z infekcją, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Czy i jak gorączkę należy obniżać?

Wysoką gorączkę zawsze powinniśmy obniżyć, nie zmieni to objawów chorobowych, nie zmniejszy obrony organizmu a przyniesie nam ulgę. W celu obniżenia gorączki stosujemy leki przeciwgorączkowe. U chorych wysoko gorączkujących można zastosować również chłodne okłady na czoło i okolicę pachwin. Pamiętaj, że trudność w obniżeniu gorączki standardowymi dawkami leków przeciwgorączkowych jest jednym z wyznaczników ciężkości choroby – jeśli gorączka jest trudna do obniżenia powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Stan podgorączkowy w przeziębieniu obniżamy w zależności od samopoczucia

Pamiętaj, że każda niewyjaśniona gorączka, szczególnie bez charakterystycznych objawów przeziębienia takich jak katar i kaszel wymaga zbadania dziecka przez lekarza. Zawsze kontroli lekarskiej wymaga również gorączka trwająca dłużej niż 2-3 dni, bez tendencji do ustępowania. Jeśli dziecko jest dzieckiem niskogorączkującym i przy sezonowych infekcjach górnych dróg oddechowych zazwyczaj ma gorączkę nieprzekraczającą 38st, a tym razem gorączka jest wysoka i przekracza 38,5st – zawsze należy udać się do lekarza. Należy wtedy lekarzowi przedstawić fakt wyższej niż zwykle gorączki u dziecka i potem obserwować je czujniej niż przy zwykłym przeziębieniu.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej