reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kiedy choroba z gorączką jest u dziecka niepokojąca?

Gorączka może być objawem, przeziębienia, banalnej infekcji wirusowej oraz może być jednym z objawów poważniejszej choroby. Zobacz jakie objawy są alarmujące i kiedy nie należy już leczyć dziecka samemu tylko jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską.

Kiedy choroba z gorączką jest niepokojąca i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli gorączka występuje u noworodka lub małego niemowlęcia do ukończenia 3. Miesiąca życia, należy skontaktować się z lekarzem natychmiast.
  • Jeśli gorączka trwa dłużej niż 24 godziny u niemowląt do 12 miesiąca życia, szczególnie najmłodszych, wieku 3-5 miesięcy.
  • Jeśli choroba od początku wygląda poważnie i niepokojąco, szczególnie jeśli objawy są rodzicom nieznane i nie występowały dotychczas u dziecka.
  • Jeśli stan dziecka budzi niepokój rodziców (osłabienie, senność, apatia, nieuzasadniony niepokój), nawet, jeśli mają oni trudności ze sprecyzowaniem swoich obaw.
  • Jeśli występują dodatkowe objawy poza gorączką: wysypka, szczególnie wybroczynowa, silny kaszel, ból ucha, wymioty, częste oddawanie moczu, biegunka lub inne objawy.
  • Jeśli wcześniej u dziecka w przebiegu gorączki występowały drgawki.
  • Gorączka, która nie jest związana z infekcją, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

W przypadku niemowląt i małych dzieci obniżenie gorączki jest działaniem zapobiegającym wystąpieniu drgawek gorączkowych. Drgawki gorączkowe pojawiają się u 3% małych dzieci bez znanych obciążeń ze strony układu nerwowego.

Pamiętaj, że każda niewyjaśniona gorączka, szczególnie bez charakterystycznych objawów przeziębienia takich jak katar i kaszel wymaga zbadania dziecka przez lekarza. Zawsze kontroli lekarskiej wymaga również gorączka trwająca dłużej niż 2-3 dni, bez tendencji do ustępowania. Jeśli dziecko jest dzieckiem niskogorączkującym i przy sezonowych infekcjach górnych dróg oddechowych zazwyczaj ma gorączkę nieprzekraczającą 38st, a tym razem gorączka jest wysoka i przekracza 38,5st – zawsze należy udać się do lekarza. Należy wtedy lekarzowi przedstawić fakt wyższej niż zwykle gorączki u dziecka i potem obserwować je czujniej niż przy zwykłym przeziębieniu.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej