reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kiedy katar u dziecka jest niepokojący?

Katar jest dolegliwością powszechną, uciążliwą i w zasadzie niegroźną. U dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych dlatego wymagają one czujnej obserwacji. Przeczytaj więcej o katarze, który może być niepokojący i wymaga konsultacji lekarskiej.

Kiedy katar u dziecka jest niepokojący i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli katar występuje u noworodka lub niemowlęcia.
  • Gdy katar jest ropny – wydzielina jest gęsta, żółtozielona – dziecko ma podwyższoną ciepłotę ciała i czuje się gorzej, niżby to wynikało z kataru wirusowego.
  • Gdy gęstemu katarowi u dziecka towarzyszy ropne zapalenie spojówek z gęstą wydzieliną, nierzadko sklejającą rzęsy dziecka, szczególnie rano.
  • Gdy współistnieje inny ograniczony stan zapalny w nosie, np. Czyrak przewodu nosowego, który zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Gdy stwierdzamy katar tylko z jednego przewodu nosowego – u dzieci zawsze istnieje możliwość ciała obcego w przewodzie nosowym.
  • Gdy występuje wyraźny ból w okolicy czołowej lub okolicy podoczodołowej, szczególnie gdy towarzyszy mu gorączka, obrzęk skóry i tkanki podskórnej w bolesnej okolicy – może to przemawiać za zajęciem zatok.
  • Gdy podejrzewamy, że jest to katar alergiczny, a postępowanie nie jest ustalone z lekarzem.
  • Gdy pojawi się wodnisty wyciek z nosa bezpośrednio po urazie głowy – stan na szczęście bardzo rzadki, ale bardzo groźny, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Każdy katar, który przedłuża się ponad 5-7 dni, bez tendencji do poprawy wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie u małych dzieci, ponieważ im mniejsze dziecko tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie powikłania w postaci zapalenia uszu. Takie zapalenie uszu, które jest powikłaniem kataru zazwyczaj nie boli. Pamiętajmy, że każdą gorączkę, która wystąpi u dziecka po kilku dniach kataru, szczególnie gęstego, należy skonsultować z lekarzem.

Zwykły, prosty katar bez innych objawów lub z łagodnymi objawami przeziębienia jest schorzeniem niegroźnym i dającym się leczyć w domu bez pomocy lekarskiej. Katar nietypowy np. Z jednego przewodu nosowego lub z towarzyszącymi innymi objawami jak gorączka, ból głowy, ropienie spojówek, obrzęk okolicy nosa lub oczodołu, jest katarem powikłanym, najczęściej zakażonym bakteriami i wymagającym pomocy lekarskiej. Zazwyczaj konieczne jest wtedy zastosowanie antybiotyków, które są przepisywane przez lekarza. U starszych dzieci może rozwinąć się zapalenie zatok. Katar alergiczny wymaga uzgodnienia z lekarzem dodatkowego stosowania leków przeciwalergicznych.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej