reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kiedy objawy alergii u dzieci są niepokojące?

Alergia jest nadwrażliwością organizmu, która może się ujawniać z różnym nasileniem i na wiele sposobów. Objawy alergii mogą być łagodne i mogą być burzliwe i niekiedy groźne. Zobacz, które objawy alergii są niepokojące i kiedy musimy się niezwłocznie skontaktować się lekarzem lub pomocą medyczna.

Kiedy objawy alergii są niepokojące i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

Alergia jest nieprawidłową, nadmierną reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne, która może być natychmiastowa i gwałtowna. Najpoważniejszym natychmiastowym odczynem alergicznym jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej w trybie ratunkowym. Jest to reakcja całego organizmu – pacjent blednie, słabnie, mogą pojawiać się pokrzywkowe zmiany na skórze, duszność, łzawienie oczu, silny katar. Stany takie występują rzadko u osób o wyjątkowej nadwrażliwości na niektóre substancje. Poniżej przedstawione są sytuacje, w których powinniśmy szybką pomoc lekarską.

  • Gdy wystąpią objawy wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest natychmiastowa pomoc lekarska w trybie ratunkowym.
  • Gdy w bardzo krótkim czasie (jednego dnia) pojawią się na skórze plamiste zmiany, które szybko narastają, niekiedy towarzyszą im obrzęki – stan taki nazywamy ostrą pokrzywką.
    Gdy wystąpi szybko narastający obrzęk np. Wargi, policzka lub innej części ciała – często jest to związane z ukąszeniem owada lub z ostrą reakcją na spożyty pokarm.
  • Gdy zmiany alergiczne nawracają i nie jest ustalony alergen, który je wywołuje.
  • Gdy kolejne reakcje alergiczne są coraz bardziej intensywne lub pojawiają się reakcje alergiczne na nowe alergeny.
  • Gdy zmiany alergiczne nie ustępują pod wpływem rutynowego ustalonego uprzednio z lekarzem postępowania.
  • Gdy zmiany chorobowe mogą sugerować inne niż alergiczne pochodzenie, np. Ropne zapalenie spojówek z gęstą wydzieliną, szczególnie gdy dotyczy jednego oka.

Pamiętajmy zawsze – im szybciej objawy alergii narastają, tym są groźniejsze. Pojawiająca się nagle rozlana pokrzywka, szybko narastająca opuchlizna, szczególnie po ukąszeniu, utrudnienie oddychania, to stany wymagające natychmiastowej pomocy medycznej. Jeżeli do tego dołącza się osłabienie lub zasłabnięcie – musimy jak najszybciej wezwać pomoc ratunkową a w niektórych przypadkach, sami musimy zacząć udzielać pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu karetki.

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować u twojego dziecka

Zobacz jakie leki przeciwalegiczne możesz zastosować u twojego dziecka miejscowo do nosa i do oczu

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej