reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych przyczyn niepokoju rodziców oraz ich nieprzespanych nocy. Występuje ona u około połowy niemowląt. Bardzo ważne jest wykluczenie innych powodów niepokoju dziecka. Przeczytaj jak postępować z kolką u twojego dziecka.

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych przyczyn niepokoju rodziców oraz ich nieprzespanych nocy. Przyjmuje się, że występuje ona u około połowy niemowląt, pojawia się około 3. Tygodnia życia i ustępuje w 4. Miesiącu życia, stosunkowo częściej występuje ona u wcześniaków. Przyczyna jej powstawania nie jest do końca poznana. Tradycyjnie uważa się, że kolka jest objawem niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka, dla którego ilości przyjętego pokarmu jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do jego masy ciała. Za jedną z przyczyn powstawania kolki u niemowląt uważa się niedobór enzymu laktazy, który rozkłada cukier – laktozę zawartą w mleku. Laktoza ulega fermentacji z wytworzeniem dużej ilości gazów, co może być przyczyną bolesnych wzdęć. Dodatkowy wpływ na powstawanie niepokoju u najmłodszego niemowlęcia może być również niedojrzałość układu nerwowego, napięcie emocjonalne rodziców oraz połykanie powietrza podczas płaczu.

Napad kolki objawia się niepokojem i płaczem dziecka, rozpoczynającym sie i kończącym bez określonej przyczyny, przebiega z podkurczaniem nóżek, napinaniem brzucha i prężeniem ciała. Napady występują  cyklicznie,  często nasilają się wieczorem i w nocy. Typowe napady kolki trwają około trzech godzin w ciągu doby, występują przez minimum 3 dni w tygodniu i powtarzają się przez kilka tygodni. Przez cały okres trwania kolki i powracania jej napadów dziecko sprawia wrażenie ogólnie zdrowego i rozwój fizyczny i psychomotoryczny dziecka jest prawidłowy. Bardzo ważne jest wykluczenie innych powodów niepokoju dziecka.

Kiedy napad niepokoju jest nietypowy i kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

Niekiedy napad niepokoju u dziecka jest nietypowy lub towarzyszą mu inne objawy, że konieczna jest wizyta u lekarza a nawet wezwanie pogotowia. Nie zwlekaj zwłaszcza, gdy niepokój:

  • Występuje nagle u niemowlęcia dotychczas spokojnego.
  • Towarzyszą mu zaburzenia dotychczasowego rytmu wypróżnienia – biegunka, zaparcie lub gdy w stolcu pojawia się krew.
  • Towarzyszy mu gorączka.
  • Niepokój występuje na zmianę z okresami nadmiernego uspokojenia dziecka.
  • Ogólny stan dziecka budzi niepokój rodziców – dziecko nie sprawia wrażenia zdrowego.
  • W przypadku uciążliwej kolki, wątpliwości i niepokoju rodziców zawsze należy zasięgnąć porady pediatry.

Postępowanie w kolce niemowlęcej

Kolka zazwyczaj ustępuje samoistnie, istnieje wiele opisanych i tradycyjnych sposobów jej zwalczania. Niestety żaden z nich nie przynosi rezultatu całkowitego ustąpienia napadów, a jedynie je łagodzi. Najpierw wykorzystaj wszystkie możliwości uspokojenia dziecka, takie jak przytulanie, ewentualnie noszenie, monotonny szum np. Suszarki do włosów (ale nie ogrzewanie suszarką), delikatny masaż całego ciała, masaż brzuszka i gimnastyka, kąpiel w ciepłej wodzie.

Zapobiegawczo lub w łagodnym przebiegu dolegliwości związanych z kolką możesz stosować herbatki przeznaczone dla niemowląt: np. Bobo Vita Herbatka z kopru włoskiego, Hipp Herbatka ułatwiająca trawienie, Hipp Herbatka z kopru włoskiego BIO, Humana Herbatka na brzuszek, Humana Herbatka z kopru włoskiego z kminkiem, Mio Bio Herbatka Mały brzuszek, Plantex Duo. Dostępny jest również dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego (Delicol w postaci kropli), zawierający enzym laktazę, która ułatwia trawienie cukrów. Niekiedy pomaga podawanie dziecku probiotyku.

Jakie leki możemy zastosować w kolce niemowlęcej?

W sytuacji wyczerpania możliwości pomocy dziecku bez użycia leków można zastosować przedstawione poniżej preparaty.

Zobacz jakie leki możesz zastosować u twojego dziecka w kolce niemowlęcej

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej