reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk
Tagi: menopauza

reklama

Menopauza

Menopauza jest naturalną fazą życia każdej kobiety. U większości kobiet pojawia się między 45 a 53. Rokiem życia, ale jej pierwsze symptomy mogą wystąpić już kilka lat wcześniej. Menopauza może wyzwolić różne dolegliwości związane z okresem przekwitania. Objawy te są zwykle niegroźne ale jeśli są uciążliwe to należy je łagodzić.

Łagodzenie objawów menopauzy

Podczas menopauzy zanika wytwarzanie w jajnikach żeńskich hormonów, głównie estrogenów. Estrogeny wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie wielu narządów organizmu, w związku z tym zmniejszona ich ilość w okresie menopauzy może prowadzić do pojawienia się różnych dolegliwości i chorób. Najczęściej występują dolegliwości związane z układem krążenia – napady gorąca, zwiększona potliwość i kołatanie serca. Często zdarzają się także stany rozdrażnienia, nastroje depresyjne, napady lęku, zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Mogą również wystąpić zaburzenia oddawania moczu. Niektóre kobiety cierpią także na nieprzyjemne uczucie suchości w pochwie, a w rezultacie tego na bóle podczas stosunku. W okresie menopauzy zwiększa się także ryzyko chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca lub udar mózgu. Bóle pleców, dolegliwości związane z układem kostnym lub stawami i większa skłonność do rozwoju osteoporozy mogą wystąpić w związku ze zmianami budowy kości. W przypadku nie leczonej osteoporozy może pojawić się ryzyko złamań kości, szczególnie gdy menopauza wystąpiła wcześnie (np. Przed 40. Rokiem życia).

Kiedy objawy menopauzy są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy sugerujące menopauzę skonsultuj się ze swoim ginekologiem aby potwierdzić swoje przypuszczenia (lekarz będzie mógł zlecić dodatkowe badania poziomu hormonów i wykonać badania kontrolne).
  • Gdy dolegliwości związane z okresem menopauzy stają się dla ciebie dużym obciążeniem – lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i odpowiednich badań oceni czy jest wskazane zastosowanie leków hormonalnych dostępnych na receptę, a jeśli tak, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich zastosowania.
  • Jeśli pojawi się krwawienie z pochwy lub wystąpią niejasne lub nowe objawy.

Po menopauzie konieczne są regularne wizyty kontrole u ginekologa.

Postępowanie w menopauzie

Dolegliwości związane z menopauzą zwykle przebiegają bez większych powikłań. Poszukiwanie nowych zainteresowań, ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu mogą pomóc w zwalczaniu dolegliwości natury psychicznej. W tym okresie ważne jest szczególne zadbanie o zdrowie i zdrowy tryb życia. Należy wystarczająco dużo spać i wypoczywać, zadbać o dobrą kondycję fizyczną i zdowe odżywianie.

Preparaty stosowane w łagodzeniu objawów menopauzy

W łagodzeniu objawów menopauzy można stosować leki pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty, które zawierają fitoestrogeny (substancje przypominające działanie żeńskich hormonów) – występują one w nasionach soi (izoflawony). Drugą grupą są leki pochodzenia roślinnego zawierające kłącze pluskwicy groniastej.

W łagodzeniu stanów rozdrażnienia, napadów lęku i zaburzeń snu możemy stosować ziołowe preparaty dostępne bez recepty zawarte w rozdziale niepokój i stres. Można je stosować doraźnie w łagodnych dolegliwościach – jeśli zaburzenia przedłużają się lub nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza, który oceni objawy i zaleci odpowiednie leczenie.

Na rynku znajdują się również suplementy diety zawierające składniki, które pomagają łagodzić objawy menopauzy.

Zobacz jakie leki na dolegliwości menopauzy możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej