reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Mikołaj Piwowarczyk

reklama

Lamblioza

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw. „choroby brudnych rąk”.

Jak się zarażamy lambliozą?

Formy przenośnikowe lamblii łatwo osiadają z kurzem lub innymi pyłami na powierzchni przedmiotów codziennego użytku. Do czynników ryzyka zarażenia się lamblią należą: podróże do krajów rozwijających się, praca na koloniach i obozach, przyjmowanie leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego.

Lamblią zarażamy się głównie przez jamę ustną, ale u dorosłych niekiedy może też dojść do zarażenia drogą seksualną. Po przedostaniu się do układu pokarmowego lamblia osiada głównie w jelicie cienkim, zwłaszcza w dwunastnicy, ale również w drogach żółciowych i przewodach wyprowadzających trzustki.

Po przechorowaniu nie pozostaje trwała odporność i możliwe jest ponowne zakażenie.

Jak objawia się lamblioza?

Najczęściej lambliozę przechodzimy bezobjawowo. Przy większej inwazji tego pasożyta mogą wystąpić takie objawy jak: nudności, wymioty i biegunka (cuchnąca, wodnista i bezkrwawa), ból w nadbrzuszu, osłabienie, nudności i utrata łaknienia.

U 30-50% przypadków, ostra nieleczona lamblioza, potraktowana jako przejściowa niestrawność, przechodzi w postać przewlekłą, podczas której chorzy skarżą się na występowanie naprzemiennie biegunki i zaparć. U niektórych dzieci występują również objawy skórne, najczęściej typu pokrzywkowego.

Jak rozpoznajemy lambliozę?

Do podstawowych badań diagnostycznych należy wykonanie badania kału na obecność lamblii. Jednak czułość badania wynosi ok. 50%, dlatego w niekiedy wykonuje się badanie treści dwunastniczej. Przy wykryciu lamblii u jednej osoby w rodzinie, zaleca się wykonanie badań u wszystkich domowników.

Jak leczymy lambliozę?

Lamblioza zawsze jest rozpoznawana i leczona przez lekarza. Leczenie jest dwukierunkowe:

  • Objawowe – leczenie środkami przeciwbiegunkowymi, jeśli jest taka potrzeba.
  • Przyczynowe, przeciwpasożytnicze – ze względów epidemiologicznych, zaleca się je zastosować u każdego zarażonego bez względu na występowanie objawów. Leki przeciwpasożytnicze stosowane w leczeniu lambliozy są lekami przepisywanymi przez lekarza i leczenie powinien prowadzić lekarz.

Jak zapobiegamy lambliozie?

Profilaktyka jak w każdym przypadku zarażenia pasożytami, polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej i standardów sanitarno-epidemiologicznych. Trzeba dokładnie myć owoce i warzywa gotowaną wodą przed każdym umyciem i chronić żywność przed muchami domowymi, ponieważ mogą one przenosić inwazyjne formy lamblii. W przypadku pobytu w krajach rozwijających się, powinno się pić tylko wodę butelkowaną i nie spożywać tamtejszej żywności kupionych na jarmarkach.

 

 

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej