reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Leki na kaszel

Gdy kaszel jest łagodny lub gdy jeszcze krótko trwa, czujesz się względnie dobrze, można samodzielnie zastosować wstępne leczenie. Gdy kaszel będzie się nasilał, przedłużał lub gdy będzie mu towarzyszyła gorączka albo osłabienie, wtedy należy udać się do lekarza.
Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i stosujemy je w samodzielnym leczeniu infekcji o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, których objawy są nam znane i wiemy jak postępować.

W objawowym leczeniu kaszlu stosujemy trzy główne rodzaje leków: leki przeciwkaszlowe, które tłumią odruch kaszlu; leki rozrzedzające wydzielinę, które upłynniają wydzielinę żeby była łatwiejsza do wykasłania; leki wykrztuśne, które pobudzają odruch kaszlu i przez to ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny.

Leki przeciwkaszlowe – kaszel suchy

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Mogą być stosowane jedynie przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu. Sytuacja ta najczęściej zdarza się, gdy infekcja się rozwija lub w okresie zdrowienia, gdy uszkodzona po infekcji śluzówka jest bardzo wrażliwa. Nie można stosować leków przeciwkaszlowych w zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc z wydzieliną w drogach oddechowych. Zastosowanie wtedy leków hamujących wydalenie wydzieliny prowadzi do jej zatrzymania i zalegania w drogach oddechowych, co grozi nasileniem zakażenia. Leków przeciwkaszlowych nie można stosować samodzielnie u dzieci do 2 lat.

Leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli – kaszel przejściowy i wilgotny

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w każdym rodzaju kaszlu, w którym wytwarza się wydzielina (kaszel mokry) lub zaczyna się dopiero wytwarzać (kaszel przejściowy). Rozrzedzenie wydzieliny zawsze przynosi ulgę. Gęstniejąca, zasychająca i nie odkrztuszona wydzielina pogarsza stan chorego i nasila kaszel lub duszność. Leków rozrzedzających wydzielinę nie należy podawać bezpośrednio przed snem. Podczas ich stosowania należy przyjmować dużą ilość płynów. Nigdy nie można łączyć leków rozrzedzających wydzielinę i przeciwkaszlowych. Leki rozrzedzające wydzielinę są również stosowane w rozrzedzaniu i ułatwianiu wydalania gęstej wydzieliny z nosa oraz wydzieliny powstającej podczas zapalenia zatok.

Leki wykrztuśne – kaszel wilgotny

Leki wykrztuśne pobudzają do kaszlu i ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny powstającej w wyniku procesu zapalnego toczącego się w drogach oddechowych. Mogą być podawane łącznie z lekami rozrzedzającymi wydzielinę. Nie mogą być łączone z lekami przeciwkaszlowymi.

Pamiętajmy, że zawsze w leczeniu kaszlu suchego i mokrego musimy uwzględnić nawilżenie błon śluzowych poprzez przyjmowanie znacznej ilości płynów oraz w miarę możliwości, inhalacje z 0,9% soli fizjologicznej. Z otoczenia należy usunąć wszystkie czynniki drażniące drogi oddechowe, należy przebywać w pomieszczeniu często wietrzonym, bezwzględnie nie można palić papierosów oraz nie można przebywać w atmosferze dymu tytoniowego.

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować

Przeczytaj także jakie leki ziołowe łagodzące kaszel możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej