reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Leki na bóle głowy

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najczęstszą postacią bólu głowy jest tzw. Ból napięciowy, najczęściej spowodowany stresem, brakiem snu, przemęczeniem, paleniem papierosów, nadużyciem alkoholu. Leki bez recepty stosowane w bólach głowy są lekami objawowymi – nie usuwają przyczyny bólu, którą zawsze należy wyjaśnić z lekarzem.

Leki przeciwbólowe są lekami objawowymi – nie usuwają przyczyny bólu tylko zmniejszają jego odczuwanie. Przyczyna bólu lub bólów głowy powinna być zawsze wyjaśniona z lekarzem. Przed zastosowanie m leku przeciwbólowego musimy dokładnie przeczytać ulotkę, na podstawie której należy sprawdzić substancję czynną preparatu aby nie przyjmować innych leków o takim samym działaniu, należy ustalić właściwą dawkę leku oraz ustalić czy podczas przyjmowania możemy prowadzić samochód. Pamiętaj, że nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku ponad dawkę zalecaną w ulotce, również jeśli przyjmujemy lek w różnych postaciach.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty to preparaty następujących substancji czynnych: 

  • Ibuprofenu (np. Ibufen, Ibum, Nurofen)
  • Kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna)
  • Kwasu tolfenamowego (Migea)
  • Metamizolu (np. Pyralgina)
  • Paracetamolu (np. Apap, Paracetamol, Panadol)

Leki w postaci tabletek, kapsułek i granulatów doustnych

Leki przeciwbólowe w postaci tabletek, kapsułek i granulatów doustnych są przeznaczone do leczenia dorosłych i dla pacjentów powyżej 6 roku życia. Dzieci poniżej tego wieku nie kontrolują jeszcze dostatecznie aktu połykania i w związku z tym są narażone na zakrztuszenie, które u dzieci niekiedy jest groźne. Dla dzieci wskazane są inne postaci leków – płynne oraz w czopkach.

Należy pamiętać, że preparaty kwasu acetylosalicylowego są przeciwwskazane dla dzieci do 12. Roku życia (a według niektórych opracowań nawet do 16. Roku życia), ponieważ kwas acetylosalicylowy może spowodować wystąpienie bardzo groźnego toksycznego uszkodzenia wątroby, nazwanego zespołem Reye’a. Zespół ten występuje prawie wyłącznie u dzieci i jest bardzo rzadki. Objawy są jednak na tyle groźne, że nie powinno się podawać dzieciom kwasu acetylosalicylowego.

Leki w postaci syropów, kropli i roztworów doustnych

Leki przeciwbólowe w postaci syropów, kropli i roztworów doustnych są przeznaczone do głównie leczenia dzieci oraz pacjentów z utrudnieniem połykania. W przypadku tych leków należy zawsze bardzo dokładnie sprawdzać dawkę leku, ponieważ dawkowanie zmienia się z wiekiem dziecka a postać płynna leku umożliwia podawanie go w różnych dawkach. Ponieważ postaci płynne leków są dostosowane głównie dla dzieci i mają stosukowo małe stężenia substancji czynnej, należy bardzo dokładnie dobrać lek, jeśli podajemy go osobie dorosłej z utrudnieniem połykania, np. Osobie starszej. Należy pamiętać, każdy ból, w tym ból głowy, u dziecka powinien być wyjaśniony z lekarzem pediatrą.

Leki w postaci czopków

Leki przeciwbólowe w postaci czopków są stosowane głównie i dzieci oraz u osób, które z różnych powodów mają kłopoty z połykaniem.

W każdym przypadku stosowania leków przeciwbólowych, powinno się znać przyczynę bólu.

W przypadku stosowania leków przeciwbólowych u dzieci, należy to robić wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, który określi przyczynę bólu u dziecka i ustali odpowiednie postępowanie.

Czopków nie należy dzielić. Czopków nie powinno się stosować u osób z biegunką. W przypadku stosowania czopków istnieje ryzyko miejscowego podrażnienia.

Złożone leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe złożone czyli zawierające kilka substancji czynnych są przeznaczone wyłącznie do leczenia osób dorosłych. Leczenie nimi wymaga dokładnej znajomości przyczyny bólu. Należy również zwrócić uwagę, że większość składników tych leków są to substancje przeznaczone do leczenia osób dorosłych np. Kofeina lub kodeina.

Leki złożone są lekami przeznaczonymi głównie do leczenia bólów przewlekłych lub nawracających. Nie nadają się one do przerywania ostrego bólu, szczególnie o nieustalonej przyczynie.

Zobacz jakie leki na ból głowy możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej