reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Jak leczymy bezsenność?

Zaburzenia snu obejmują trudności z zaśnięciem oraz zaburzenia jakości samego snu. Ziołowe preparaty stosowane w łagodzeniu zaburzeń zasypiania i snu można stosować doraźnie w łagodnych dolegliwościach. W zaburzeniach snu stosowane są również preparaty zawierające melatoninę.

Zioła stosowane w zaburzeniach snu

Poniżej opisano podstawowe działanie ziół wchodzących w skład leków stosowanych w zaburzeniach snu. W opisach nie uwzględniono ich właściwości niezwiązanych z tematem przedstawionym w tym rozdziale, np. Działania występującego w zastosowaniu zewnętrznym.

  • Arcydzięgiel: ma działanie uspokajające zbliżone do działania kozłka lekarskiego (waleriany), działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, głównie przewodu pokarmowego i układu moczowego.
  • Dziurawiec zwyczajny: działa przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego i układu krążenia. W ziołowych lekach uspokajających dziurawiec ma działanie wspomagające. Należy pamiętać, że dziurawiec zwiększa wrażliwość skóry na słońce i może powodować reakcje fotouczulające; nie jest zalecany dla osób o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi.
  • Chmiel zwyczajny: wyciąg z szyszek chmielu ma działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego i układu moczowego.
  • Kozłek lekarski (waleriana): wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego oraz rozkurczowo na naczynia krwionośne. Kozłek jest podstawowym składnikiem ziołowych leków uspokajających. Kozłek lekarski nie powinien być przyjmowany razem z alkoholem, gdyż alkohol może nasilać jego działanie.
  • Lawenda lekarska: kwiat lawendy działa głównie przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, posiada również nieznaczne ale uchwytne działanie uspokajające. W ziołowych lekach uspokajających lawenda ma działanie wspomagające.
  • Męczennica cielista: wyciąg z ziela męczennicy ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego oraz działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, nieznacznie obniżając ciśnienie krwi. Męczennica jest podstawowym składnikiem wielu ziołowych leków uspokajających.
  • Melisa lekarska: wyciąg z liści melisy ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego. Melisa jest podstawowym składnikiem wielu ziołowych leków uspokajających.
  • Mięta pieprzowa: mięta jest jedną z najbardziej wszechstronnie działających i najczęściej stosowanych roślin leczniczych, działa przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, nasila czynność wydzielniczą żołądka i wątroby. Mięta wykazuje również nieznaczne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. W ziołowych lekach uspokajających mięta ma działanie wspomagające.
  • Owies: wyciąg z ziela owsa działa łagodnie uspokajająco.
  • Serdecznik pospolity: ziele serdecznika ma łagodne działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, głównie przewodu pokarmowego. Zmniejsza pobudzenie układu krążenia wywołane stresem. Należy pamiętać, że serdecznik może powodować nadmierną reakcję na słońce.

Wszystkie ziołowe leki uspokajające posiadają właściwości sprzyjające zasypianiu i w związku z tym nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn bezpośrednio po ich przyjęciu

Niektóre z przedstawionych leków to wyciągi alkoholowe. Należy pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu, nie należy ich stosować w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu i chorobach umysłowych, a także u kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci. Każdorazowo należy sprawdzić w opisie i w ulotce przylekowej, czy lek jest wyciągiem alkoholowym oraz jaka jest zawartość alkoholu. W przypadku znacznych ilości alkoholu, leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. W przypadku znacznych ilości alkoholu, należy także wziąć pod uwagę, że leki te będą pogarszały ogólną sprawność psychoruchową i nie należy ich stosować w sytuacjach, kiedy wymagane jest zachowanie szczególnej uwagi np. podczas prowadzenia pojazdów.

Melatonina

W zaburzeniach snu stosowane są również preparaty zawierające melatoninę, Melatonina jest hormonem występującym w organizmie człowieka, który odgrywa ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Przyjmowanie melatoniny poprawia regulację biologicznego rytmu dobowego.

Jeśli problemy związane ze snem przedłużają się lub nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza, który oceni objawy i zaleci odpowiednie leczenie.

Zobacz jakie leki na bezsenność możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej