reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Leki ziołowe łagodzące kaszel u dzieci

Jeśli kaszel przebiega dość łagodnie i pochodzi z infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, możesz podjąć się łagodzenia kaszlu za pomocą leków lub inhalacji. Wspomagająco można zastosować leki ziołowe. Przeczytaj informacje o lekach ziołowych stosowanych w kaszlu u dzieci.

Zioła stosowane w łagodzeniu kaszlu u dzieci

W skład leków ziołowych stosowanych w łagodzeniu kaszlu u dzieci wchodzą następujące zioła:

  • Babka lancetowata – wyciąg z liści babki lancetowatej działa przeciwzapalnie w obrębie jamy ustnej i gardła oraz zmniejsza przekrwienie śluzówek;
  • Bluszcz – wyciąg z liści bluszczu pospolitego działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli;
  • Cebula – wyciąg z cebuli zwyczajnej posiada właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne;
  • Dziewanna – wyciąg z kwiatów dziewanny ma działanie osłaniające i wykrztuśne;
  • Czosnek – jest surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym, w opisywanych preparatach wykorzystano jego właściwości wykrztuśne;
  • Pierwiosnek – wyciąg z korzenia pierwiosnka ma działanie wykrztuśne;
  • Podbiał – wyciąg z liści podbiału powleka śluzówkę jamy ustnej i gardła, zmniejsza jej podrażnienie i łagodzi kaszel;
  • Prawoślaz – macerat z korzenia prawoślazu łagodzi kaszel oraz działa osłaniająco na śluzówkę jamy ustnej i gardła;
  • Tymianek – wyciąg z ziela tymianku zwiększa wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrzedza zalegającą w nich wydzielinę, pobudza ruch nabłonka rzęskowego i ułatwia odkrztuszanie;
  • Tymol – ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Ostrzeżenia dotyczące leków ziołowych stosowanych w kaszlu u dzieci

Leków tych nie należy podawać osobom z uczuleniem (nadwrażliwością) na składniki. Niekiedy ziołowe syropu zawierają dodatek miodu, który ma właściwości powlekające śluzówkę, pamiętajmy, że produktów zawierających miód nie należy podawać dzieciom uczulonym na produkty pszczele.

Syropy ziołowe mogą zawierać w swym składzie alkohol, niezbędny do otrzymania wyciągu z ziół. Zależnie  zawartości alkoholu, syropy ziołowe mogą być stosowane u dzieci od różnego wieku – należy dokładnie sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania, od jakiego wieku lek jest dopuszczony do stosowania u dzieci.

Zobacz jakie leki ziołowe na kaszel możesz zastosować u twojego dziecka

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej