reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Niepokój i stres

Stres towarzyszy nam na co dzień. Jest reakcją organizmu na każdą sytuację, która wydaje się trudna, zagrażająca lub odbiegająca od codzienności. Jest bodźcem do wytwarzania adrenaliny, mobilizującego hormonu, który przygotowuje organizm do reakcji “walcz” lub “uciekaj”. Nadmiernie silny lub przedłużający się stres wymaga podjęcia kroków w kierunku jego opanowania.

Najczęściej przyczyną niepokoju, który powoduje sięganie po środki uspokajające, jest sposób w jaki odbieramy okoliczności, które nas spotykają. Nasilenie niepokoju wywołanego stresem jest zależne od różnych przyczyn, których odbiór jest bardzo subiektywny. Poza obiektywnymi przyczynami stresu, zakres bodźców działających negatywnie jest dla każdego inny. Dla jednych stresem jest zmiana pracy lub rozpoczęcie działalności na własny rachunek, a dla drugich większym stresem jest praca, w której podlegają toksycznemu przełożonemu. Najczęstsze obiektywne, zewnętrzne przyczyny stresu, prowadzącego do niepokoju to: utrata najbliższej osoby (śmierć, rozwód), problemy małżeńskie, rodzinne, zawarcie związku małżeńskiego, urodzenie się dziecka, przeprowadzka, emigracja, zmiana pracy, utrata pracy, zła organizacja pracy, manipulacyjny przełożony, trudności materialne i długi, nieprzekraczalne terminy, brak przyjaciół. Najczęstsze przyczyny związane z naszą osobowością to m.in. Nieodpowiednie przygotowanie w dzieciństwie i młodości do podejmowania decyzji lub rozwiązywania problemów, stawianie sobie niemożliwych do osiągnięcia celów, nadmiar ambicji. Stres przedłużający się, zwłaszcza jeśli trudno ci dać sobie z nim radę, może prowadzić do fizycznych i emocjonalnych objawów, takich jak zmęczenie i niepokój.

Stres może działać mobilizująco, stąd występuje również w sytuacjach pozytywnych, jak ślub, narodziny dziecka, podjęcie nowej pracy. Niewielki lub silny lecz krótkotrwały stres może działać pozytywnie i pobudzająco.

Kiedy objawy stresu są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Niepokojące objawy nadmiernego stresu to m.in. Lęk, niepokój, bezsenność, ból głowy i karku, napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca (palpitacje), kłopoty z pamięcią, zaburzenia koncentracji.
  • Niepokojącymi objawami są również: zaburzenia odżywiania (np. Przejadanie się lub brak apetytu) oraz pewne nasilające się objawy chorobowe, takie jak: problemy skórne lub ich nasilenie, nasilenie astmy oskrzelowej, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, nadciśnienie.
  • We wszystkich sytuacjach, w których tobie albo twojemu otoczeniu wydaje się, że sytuacja wymyka się już spod kontrolo należy szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej lub lekarskiej.

Postępowanie w radzeniu sobie ze stresem

Jeśli chcesz spróbować radzić sobie samemu, spróbuj uregulować swoje życie zewnętrzne i wewnętrzne, a jeśli ci się to nie udaje – poszukaj profesjonalnej pomocy (telefon zaufania, psychoterapeuta, poradnia zdrowia psychicznego). Doraźnie możesz zastosować środki łagodnie uspokajające, ale pamiętaj że mogą one tylko krótkotrwale pomóc ci przetrzymać trudną sytuację.

Zobacz jakie leki na uspokojenie możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej