reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Niepokojące reakcje alergiczne

Alergia polega na nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu lub niektórych narządów na czynniki zewnętrzne, znajdujące się w powietrzu, w otoczeniu. W życiu codziennym mamy zazwyczaj do czynienia z alergicznym reakcjami różnych narządów np. katar sienny, zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, alergia skórna. Niektóre reakcje są gwałtowne i niekiedy groźne dla zdrowia a nawet dla życia.

Reakcje alergiczne

Alergia polega na nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu lub niektórych narządów na czynniki zewnętrzne, znajdujące się w powietrzu, w pokarmach lub z którymi mamy kontakt. W życiu codziennym najczęściej mamy do czynienia z alergicznymi reakcjami niektórych narządów w postaci:

 • Sezonowego alergicznego nieżytu nosa (katar sienny) lub całorocznego alergicznego nieżytu nosa;
 • Sezonowego alergicznego zapalenia spojówek lub całorocznego alergicznego zapalenia spojówek;
 • Astmy oskrzelowej o podłożu alergicznym;
 • Alergii skórnej w postaci alergicznych reakcji skórnych: pokrzywki, alergicznego wyprysku kontaktowego i atopowego zapalenia skóry;
 • Alergii pokarmowej.

Kiedy objawy związane z alergią mogą być niepokojące i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej, niekiedy natychmiast?

 • Gdy wystąpią objawy wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest natychmiastowa pomoc lekarska w trybie ratunkowym.
 • Gdy w bardzo krótkim czasie (jednego dnia) pojawią się na skórze plamiste zmiany, które szybko narastają, niekiedy towarzyszą im obrzęki – stan taki nazywamy ostrą pokrzywką.
 • Gdy wystąpi szybko narastający obrzęk np. Wargi, policzka lub innej części ciała – często jest to związane z ukąszeniem owada lub z ostrą reakcją na spożyty pokarm.
 • Gdy zmiany alergiczne nawracają i nie jest ustalony alergen, który je wywołuje.
 • Gdy kolejne reakcje alergiczne są bardziej intensywne lub pojawiają się reakcje alergiczne na nowe alergeny.
 • Gdy zmiany alergiczne nie ustępują pod wpływem rutynowego, ustalonego uprzednio z lekarzem postępowania.
 • Gdy zmiany chorobowe mogą sugerować inne niż alergiczne pochodzenie np. Ropne zapalenie spojówek z gęstą wydzieliną, szczególnie gdy dotyczy jednego oka.

Wstrząs anafilaktyczny

Najpoważniejszym odczynem alergicznym jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej w trybie ratunkowym. Jest to reakcja całego organizmu – pacjent blednie, słabnie, mogą pojawiać się pokrzywkowe zmiany na skórze, duszność. Stany takie występują bardzo rzadko, zazwyczaj u osób nadwrażliwych na jad owadów. W praktyce lekarskiej tego typu odczyny zdarzają się po podaniu niektórych leków drogą wstrzyknięcia, np. Wstrząs po podaniu penicyliny.

Zawsze w przypadku podejrzenia reakcji alergicznych należy skonsultować je z lekarzem alergologiem i ustalić dokładnie czynniki uczulające. W przypadku uzasadnionego podejrzenia alergii alergolog wykona testy alergiczne. Pamiętajmy zawsze o nienarażaniu się na czynniki uczulające oraz o przyjmowaniu odpowiednich leków. Doraźnie można przyjmować leki bez recepty.

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować

Zobacz jakie miejscowe leki przeciwalergiczne możesz zastosować do nosa i do oczu

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej