reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ogólne zasady i bezpieczeństwo leczenia lekami bez recepty

W żadnym wypadku nie przyjmuj leków, gdy nie wiesz po co, na wszelki wypadek lub gdy jesteś zaniepokojony co się z tobą dzieje i chciałbyś wziąć lek po to że „a może mi to przejdzie”. Zawsze przed zastosowaniem leku przeczytaj dołączoną ulotkę. Nie bój się stosować leków jeśli wystąpi taka potrzeba. Zobacz podstawowe zasady samodzielnego leczenia.

Leki dostępne bez recepty są zarejestrowane i dopuszczone do sprzedaży przez urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych i ministerstwo zdrowia. Leki te są:

  • Skuteczne w leczeniu objawów i chorób określonych we wskazaniach do stosowania;
  • Bezpieczne w stosowaniu, co jest potwierdzone badaniami bezpieczeństwa stosowania, które określone są w polskim prawie farmaceutycznym.

Zawsze przed zastosowaniem leku przeczytaj dołączoną ulotkę. Do każdego opakowania leku dołączona jest informacja o jego działaniu, wskazaniach, przeciwwskazaniach, działaniach niepożądanych, a szczególnie o dawkowaniu, która stanowi jego oficjalną „instrukcję obsługi”.

Kiedy stosować leki bez recepty?

Leki bez recepty stosujemy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne i gdy wiemy jaką chorobę chcesz zwalczyć lub jaki objaw chcemy złagodzić (np. Wysoką gorączkę, kaszel).

Nie można podawać leków „na wszelki wypadek”. Nie wolno podawać leków samodzielnie, gdy nie wiemy co nam jest a z objawami tej choroby spotykamy się po raz pierwszy. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza.

Bardzo ważne – naucz się rozpoznawać substancje czynne leków

Każdy lek składa się z substancji czynnych, które warunkują jego działanie oraz z substancji pomocniczych, tworzących postać leku (np. Tabletka, syrop, czopek) oraz nadających smak i kolor.

Różne firmy farmaceutyczne produkują leki oparte o tę samą substancję czynną, co stwarza możliwość obecności w aptekach wielu leków o tym samym działaniu, pod różnymi nazwami. Należy nauczyć się odczytywać nazwy substancji czynnych przed podaniem więcej niż jednego leku, w celu uniknięcia przedawkowania tej samej substancji czynnej.

Nazwa międzynarodowa substancji czynnej jest zawsze napisana drobną czcionką pod nazwą handlową leku. Jest ona zawsze taka sama dla wszystkich leków zawierających tę samą substancję czynną. W żadnym przypadku nie można stosować dwóch leków zawierających tę samą substancję czynną, ponieważ prowadzi to do przedawkowania.

Pacjenci muszą samodzielnie się nauczyć, że np. Paracetamol, panadol i apap są lekami opartymi o tę samą substancję czynną – paracetamol. Zastosowanie apapu w sytuacji, gdy nie zadziała paracetamol prowadzi do przyjęcia podwójnej dawki paracetamolu, powtarzanie prowadzi do przedawkowania lub do groźnego zatrucia.

Suplementy diety

Leków bez recepty nie należy mylić z suplementami diety, które nie posiadają właściwości produktu leczniczego. Suplement diety to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji odżywczych, które ma wzbogacić naszą codzienną dietę w składniki, których niewystarczające ilości dostarczamy w przyjmowanych posiłkach. Suplementy z prawnego punktu widzenia są żywnością. W naszym portalu przedstawimy tylko suplementy wybrane, które są potrzebne, żeby wspomóc twój organizm i twoje leczenie.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej