reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Oparzenia słoneczne

Skóra dziecka, a szczególnie niemowląt i małych dzieci, jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, stąd bardzo łatwo może dojść do poparzeń słonecznych. W przypadku nadmiernego działania promieni słonecznych niepożądany odczyn u dzieci wystąpi szybciej i będzie on bardziej nasilony niż u dorosłego. Zobacz jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego u dzieci.

Skóra dziecka, a szczególnie niemowląt i małych dzieci, jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, stąd bardzo łatwo może dojść do poparzeń słonecznych. Skóra dziecka jest około pięciokrotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej, a jednocześnie nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. W przypadku nadmiernego działania promieni słonecznych odczyn rumieniowy u dzieci wystąpi szybciej i będzie on bardziej nasilony niż u dorosłego.

Oparzeniom słonecznym bezwzględnie należy zapobiegać, szczególnie gdy tak bardzo rozpowszechnił się sposób spędzania wakacji w krajach o znacznie cieplejszym klimacie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Podczas przebywania dziecka na wolnym powietrzu w słoneczne dni w okresie letnim należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Należy ograniczyć przebywanie z dzieckiem na powietrzu lub przebywać w miejscu zacienionym w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, tj. W godzinach między 11.00 a 15.00;
 • Nie wolno wystawiać niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie słońca, szczególną ostrożność należy zachować w przypadku noworodków i niemowląt;
 • Należy pamiętać, aby czas narażenia na bezpośrednie promienie słoneczne był jak najkrótszy i kontrolowany;
 • Należy chronić głowę i kark dziecka, każdorazowo nakładając okrycie na głowę lub inne ubrania wykonane z przewiewnych i naturalnych tkanin;
 • Należy chronić odkrytą skórę dziecka, stosując odpowiednio dobrany produkt do ochrony przeciwsłonecznej zawierający filtry (najbardziej skuteczne są produkty zawierające zarówno filtry chemiczne jak i mineralne; dla dzieci w pierwszym roku życia polecane są produkty zawierające tylko filtry mineralne);
 • Produkt ochronny w wystarczająco dużej ilości należy zastosować przed wyjściem na słońce – około 20-30 minut przed wyjęciem z domu, aby zdążył wniknąć w skórę, a następnie nakładać go ponownie (co około 2 godziny) również dość obficie (nie zapomnij o miejscach szczególnie narażonych na oparzenia, jak nos czy uszy);
 • W górach należy stosować produkty ochronne zawierające mocniejsze filtry, gdyż natężenie promieniowania uv na tym obszarze jest większe;
 • Podczas kąpieli w wodzie należy stosować produkty z filtrem wodoodpornym i odpowiednio często stosować kolejną aplikację produktu ochronnego, gdyż działanie produktów wodoodpornych trwa tylko przez 40 do 80 minut (należy również pamiętać o nałożeniu produktu po wyjściu z wody lub wytarciu dziecka ręcznikiem);
 • Należy pamiętać i pilnować, aby dziecko regularnie piło dużo płynów.

Skóra małych dzieci, a szczególnie niemowląt, powinna być chroniona przez produkty o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej. Produkty te powinny zawierać odpowiednio dobrany system filtrów ochronnych uva/uvb, zgodny ze standardami ue. Dla małych dzieci polecane są kosmetyki zawierające filtry fizyczne (mineralne), gdyż nie wnikają one w głąb naskórka, a jedynie tworzą na powierzchni skóry filtr ochronny, który odbija światło słoneczne, skutecznie zapobiegając przenikaniu promieni uv w głąb skóry. Dodatkowo, filtry mineralne chronią skórę dziecka przed reakcjami alergicznymi i podrażnieniami skóry. Produkty te bardzo często zawierają dodatkowo substancje nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Dla dzieci ze skórą alergiczną lub atopową możemy znaleźć produkty bez środków zapachowych i barwników (parabenów). Wybierając produkt dla dziecka, należy sprawdzić od jakiego wieku dziecka można go stosować.

Przykładowe produkty fotoochronne dla niemowląt i małych dzieci to: a-derma krem ochronny dla dzieci spf 50+, avène mleczko ochronne spf 50+, avène spray ochronny spf 50+, avène krem mineralny spf 50+, avène mleczko mineralne spf 50+, la roche-posay anthelios dermo-pediatrics spf 50+, mustela spray ochronny spf 50+, mustela krem mineralny spf 50+, mustela krem ochronny spf 50+, mustela krem do wrażliwych miejsc spf 50+, nivea baby mleczko ochronne na słońce spf 50+, svr 50+ mleczko dla dzieci, vichy capital soleil mleczko dla dzieci spf 50+.

Pamiętaj! Żaden produkt z filtrami uv nie zapewnia 100% ochrony przed działaniem promieni słonecznych.

Oparzenie słoneczne powstaje na skutek przedłużonej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych i jest oparzeniem pierwszego stopnia, zazwyczaj rozległej powierzchni skóry, spowodowane przez promienie ultrafioletowe, a nie przez gorąco. W początkowej fazie ekspozycji na słońce skóra grubieje i nasila się wytwarzanie barwnika skóry – melaniny, który blokuje przenikanie promieni w głąb skóry. W dalszym ciągu nadmiernego wystawienia na słońce powstaje zaczerwienienie skóry, zaczyna być odczuwalne pieczenie i skóra zaczyna się łuszczyć. W następnym etapie poparzone dziecko zaczyna gorączkować, skóra jest bolesna, napięta, niekiedy powstają pęcherze.

Poważnym skutkiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne jest udar cieplny. W najcięższych przypadkach dochodzi do zasłabnięcia, a nawet wstrząsu – wtedy należy natychmiast szukać wykwalifikowanej pomocy lekarskiej.

Kiedy oparzenie lub oparzenie słoneczne jest niepokojące i kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

 • Gdy do oparzenia słonecznego dojdzie u niemowlęcia lub małego dziecka.
 • Gdy oparzeniu towarzyszy gorączka.
 • Gdy powstają pęcherze na skórze.
 • Gdy dochodzi do objawów ogólnych, np. Osłabienia.
 • Gdy oparzenie jest rozległe.

Dziecka z oparzeniem słonecznym nie można więcej wystawiać na słońce, należy je pozostawić w zacienionym miejscu, najlepiej w wietrzonym pokoju, nie należy dziecka schładzać. Należy podać ogólnie stosowane leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen, oraz zastosować odpowiednie, przedstawione niżej środki stosowane w celu łagodzenia skutków oparzeń pierwszego stopnia.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej