reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Osłabienie koncentracji

Najczęściej zaburzenia koncentracji są spowodowane stopniowo postępującym zaburzeniem ukrwienia mózgu i zdarzają się w starszym wieku. W aptekach jest dostępnych wiele środków wzmacniających oraz leków, pobudzających krążenie krwi w mózgu, należy jednak pamiętać, że zaburzenia koncentracji mogą towarzyszyć różnym chorobom układu nerwowego, jako jeden z objawów. Przeczytaj o możliwościach poprawy koncentracji za pomocą preparatów bez recepty.

Każdy z nas posiada pewien stopień koncentracji uwagi, który wystarcza do prowadzenia normalnego życia, normalnej komunikacji z innymi, do uczenia się i zapamiętywania. Zaburzenia koncentracji powodują, że zadania nadmiernie obciążające umysł nie mogą zostać wykonane prawidłowo i w krótkim czasie. Występują braki w pamięci oraz trudności w przypomnieniu sobie danej informacji w całości. Umysł “blokuje” także próby przyswojenia sobie nowych informacji (numeru telefonu, wiadomości, tekstu na pamięć), wskutek czego zasób pamięci nie powiększa się. Następstwami takiego stanu są niepewność oraz strach przed niepowodzeniem i rozczarowaniem otoczenia.

Najczęściej zaburzenia koncentracji są spowodowane stopniowo postępującym zaburzeniem ukrwienia mózgu i zdarzają się w starszym wieku. Osobną grupę stanowią dzieci z zaburzeniami skupienia uwagi, których najbardziej rozwiniętą formą jest ADHD czyli zespół zaburzeń koncentracji uwagi połączony z nadpobudliwością ruchową lub ADD czyli zespół zaburzeń koncentracji uwagi bez nadpobudliwości ruchowej objawiający się częstymi „zamyśleniami”.

W aptekach jest dostępnych wiele środków wzmacniających oraz leków, pobudzających krążenie krwi w mózgu, należy jednak pamiętać, że zaburzenia koncentracji mogą towarzyszyć różnym chorobom układu nerwowego, jako jeden z objawów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

  • Jeśli równocześnie wystąpią inne dolegliwości (ból głowy, gorączka, zakłócenia widzenia).
  • Gdy następuje szybkie pogorszenie.
  • Gdy zaburzenia koncentracji nie wiążą się z obciążeniem organizmu lub umysłu.
  • Gdy osłabienie koncentracji staje się uciążliwe.
  • Wszystkie zaburzenia skupienia uwagi, które utrudniają normalne funkcjonowanie i uczenie się, występujące u dzieci, wymagają konsultacji psychologa.

Leki poprawiające koncentrację

Leki poprawiające koncentracje są preparatami żeń-szenia i miłorzębu japońskiego, są preparatami roślinnymi stosowanymi tradycyjnie jako środki poprawiające zdolność organizmu do pokonywania wysiłku fizycznego i psychicznego, ułatwiające adaptację organizmu do trudnych warunków otoczenia i zwiększające zdolność krótkotrwałej koncentracji.

Zobacz jakie leki na poprawę pamięci i koncentracji możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo on Foter.com

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej