reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ostre zapalenie zatok

Zapalenie zatok najczęściej jest powikłaniem przedłużającej się infekcji kataralnej, gęstniejącej wydzieliny w nosie lub zakazenia bakteryjnego tej wydzieliny. Zapalenie zatok jest powikłaniem kataru, które może rozwinąć poważniejsze komplikacje więc powinno być właściwie rozpoznane, leczone w odpowiednim czasie przez lekarza oraz należy właściwie zapobiegać zapaleniu zatok czyli dkładnie leczyć infekcje kataralne.

Zatoki są jamami w kościach okolicy czołowej i nosowej, wyścielonymi śluzówką i połączonymi z przewodami nosowymi wąskimi przewodami. Warunkiem zdrowia są puste zatoki, niezajęte przez wydzielinę oraz drożne ujścia zatok do przewodów nosowych. W zapaleniu zatok, wypełnione są one wysiękiem – najpierw kataralnym, a potem niekiedy ropnym. Niekiedy tylko ujścia zatok mogą być również zablokowane. Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu przechodzi na śluzówkę zatok.
Najczęstszymi objawami ostrego zapalenia zatok są gorączka, żółtawy katar i przede wszystkim ból głowy, który odbiera się jako uczucie ucisku. Te bóle głowy są odczuwane przede wszystkim w okolicy czoła i policzków. Bóle nasilają się przy opukiwaniu twarzy, przy nachylaniu się, przy podnoszeniu przedmiotów oraz przy kaszlu. Typowym dla zapalenia zatok są także bóle zębów i szczęk. Wrażliwość węchu i smaku jest czasami ograniczona.

Kiedy objawy zapalenia zatok są niepokojące i należy udać się do lekarza?

  • jeśli w trakcie infekcji kataralej wystąpią: gorączka, ból głowy, gęsty katar;
  • jeśli samodzielne leczenie intensywnego, gęstego kataru nie przyniesie w ciągu kilku dni poprawy;
  • jeśli zapalenia zatok nawracają i często są powikłaniem infekcji kataralnych.

Zpobieganie zapaleniu zatok

  • jeśli zaczyna się katar to od razu należy go leczyć objawowo czyli rozrzedzać wydzielinę wodą morską, czyścić nos, stosować środki zmniejszające wydzielanie dostępne bez recepty;
  • stosować inhalacje (nebulizacje) z soli fizjologicznej;
  • w mieszkaniu utrzymywać odpowiednią wilgotność i dużo pić;
  • alergicy powinni unikać, o ile to możliwe, czynników wywołujących reakcję alergiczną (na przykład pyłki, sierść zwierząt, kurz).

Pełnoobjawowe zapalenie zatok jest chorobą, która musi być leczona przez lekarza i wymaga leczenia antybiotykami. W leczeniu objawowym stosujemy opisane niżej leki stosowane w katarze oraz leki rozrzedzające wydzielinę, stosowane głównie w leczeniu kaszlu . Ponieważ objawy zatokowe mogą mieć również podłoże alergiczne, w leczeniu stosowane są również leki zawierające składniki przeciwuczuleniowe.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować, żeby zapobiec zapaleniu zatok

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by democlez on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej