reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ostry ból brzucha

Ostry ból brzucha jest w medycynie określany jako stan naglący czyli wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej. Może się zdarzyć z różnych przyczyn ale nie możemy go przeoczyć. Chorego z ostrym bólem brzucha należy jak najszybciej przetransportować do szpitala. Ostry ból brzucha, jeśli jest spowodowany ostrym stanem zapalnym w jamie brzusznej, najczęściej kończy się operacją. To jest stan, z którym nie można czekać. Przeczytaj jak rozpoznać samodzielnie ostry ból brzucha.

Przyczyna ostrego bólu brzucha, o ile nie jest ona znana np. Nie jest nią skłonność do wzdęć oraz o ile ból nie ustąpi w krótkim czasie, powinna być wyjaśniona przez lekarza ponieważ może być objawem ostrej choroby brzucha, takiej jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenia jajnika lub pękniętej ciąży pozamacicznej, a także może być objawem kolki nerkowej, spowodowanej kamieniami w drogach moczowych. Ból brzucha połączony z intensywnymi wymiotami może być objawem niedrożności przewodu pokarmowego, szczególnie u osób starszych. Największą uwagę należy skupić na bólach o niejasnej przyczynie, szczególnie jeśli taki ból zdarza się po raz pierwszy i jest stosunkowo ostry. Ból taki najczęściej zaczyna się okolicy środkowej brzucha, przechodzi na stronę prawą i może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie można wtedy podawać nic do jedzenia ani stosować żadnych leków doustnych, szczególnie przeciwbólowych. Należy wezwać pogotowie albo pojechać do lekarza lub szpitala.

Kiedy bóle brzucha są niepokojące i kiedy należy skontaktować się z lekarzem lub nawet wezwać pogotowie?

  • Gdy ból brzucha jest ostry i promieniuje na stronę prawą do dołu.
  • Gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, krew w stolcu lub wymiocinach, wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, bóle w okolicach serca, bladość i osłabienie, trudności w oddawaniu kału i moczu.
  • Gdy ból brzucha rozpoczyna się lub występuje w nocy.
  • Gdy ból brzucha jest wyraźny lecz nietypowy.
  • Gdy ból brzucha powtarza się, a jego przyczyna nie została ustalona.
  • Gdy bóle brzucha pojawią się po uderzeniu (np. Po wypadku drogowym).
  • Gdy ból brzucha nie ustępuje po krótkotrwałym samodzielnym leczeniu.

Najważniejsze co musisz pamiętać, to nie czekać gdy u ciebie lub u kogoś wystąpi ból brzucha ostry, szczególnie taki, który dotychczas się występował i gdy nie ustępuje po krótkim okresie czasu, a szczególnie gdy konsekwentnie narasta. Należy wtedy zadzwonić na pogotowie i wezwać pomoc lub zawieźć pacjenta do szpitala. Zawsze musisz to zrobić szybko a nie zwlekać do jutra.

Najnowsze publikacje

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej