reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Mikołaj Piwowarczyk

reklama

Owsiki – jak się zarażamy i jakie są objawy owsicy?

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach.
Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Jak się zarażamy owsicą?

Do największej ilości zakażeń dochodzi w dużych skupiskach ludzi. Ponieważ owsiki najczęściej przenoszą się wśród dzieci, najwięcej zakażeń jest spotykanych w żłobkach, przedszkolach i szkołach.
Najczęściej się zarażamy przez przeniesienie jaj owsików które mogą być na dłoniach, szczególnie pod paznokciami, jako rezultat drapania się w okolicy odbytu. Możemy się również zarazić poprzez dostanie się do nosa i ust jaj znajdujących się w kurzu zawieszonym w powietrzu.

Gdy owsiki dostaną się, wyklują i rozwiną w przewodzie pokarmowym dziecka, zapłodniona samica w godzinach nocnych wędruje w okolice odbytu, gdzie składa jaja pokryte kleistą substancją umożliwiającą im przyklejenie się do skóry, bielizny, ręczników i wszystkich przedmiotów mających kontakt z tą okolicą. Drapanie swędzącej okolicy odbytu oraz dotykanie przedmiotów, na których znajdują się jaja owsików powoduje, że znajdują się one z powrotem na dłoniach i trafiają do ust.

W przebiegu owsicy często występuje również ponowne samozarażenie się dziecka, gdy wyklute jaja nie wydostają się na zewnątrz tylko przemieszają się z powrotem w górę przewodu pokarmowego. Samozarażenie występuje znacznie częściej u dzieci z zaparciami.

Jak się objawia owsica?

Objawy owsicy zależą od wieku dziecka i stopnia inwazji owsików. Głównym objawem owsicy jest świąd odbytu w godzinach nocnych i porannych, prowadzący do uszkodzeń okolicy odbytu w wyniku drapania. Obecność pasożytów w jelicie grubym powoduje również zapalenie błony śluzowej jelit objawiające się zmniejszeniem apetytu, nudnościami i bólami brzucha. Samice mogą również dostawać się do żeńskiego układu rozrodczego, wywołując zapalenie pochwy. U dzieci owsica może być przyczyną zaburzeń nerwicowych (trudności z koncentracją, zaburzeń snu, drażliwość). Owsiki mogą się dostać do wyrostka robaczkowego i wywołać jego zapalenie. Owsica może utrzymywać się długo, głównie ze względu na opisane wyżej samozarażenie się oraz przenoszenie jaj na dłoniach
z powrotem do ust.

Najpewniejsze rozpoznanie można postawić po znalezieniu owsików w kale dziecka oraz oglądając wieczorem okolicę odbytu u śpiącego dziecka gdzie można zobaczyć wychodzące samice owsika. W razie wątpliwości można wykonać badanie kału na pasożyty oraz wymaz z odbytu na obecność jaj owsików.

Najnowsze publikacje

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej