reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Mikołaj Piwowarczyk

reklama

Owsiki – jak zapobiegamy i leczymy owsicę?

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Zapobieganie owsicy

Owsica jest chorobą niemytych, brudnych rąk. W przypadku wielu chorób, w tym owsicy, nigdy nie wiadomo, czy osoba, z którą mieliśmy kontakt, nie jest nią zakażona. W zapobieganiu wszystkich chorób pasożytniczych najważniejsza jest profilaktyka i edukacja dzieci dotycząca mycia rąk po skorzystaniu z toalety, przed spożywaniem posiłków i po powrocie do domu. Istotne, ale bardzo trudne jest odzwyczajanie dzieci od trzymania palców w jamie ustnej.

Leczenie i postępowanie w owsicy

W leczeniu owsicy stosujemy leki przeciwpasożytnicze. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie w jednym gospodarstwie domowym. Poza zastosowaniem leków należy podjąć wszystkie możliwe działania, żeby zniszczyć jaja owsików znajdujące w najbliższym otoczeniu.

Gdy już wystąpi zakażenie, poza zastosowaniem leków u wszystkich członków rodziny, trzeba bardzo dokładnie i wielokrotnie sprzątnąć pokoje, sypialnie, salon i łazienki. Wszyscy domownicy muszą mieć zawsze bardzo krótko obcięte paznokcie. Jaja owsików mogą się znaleźć również na wszystkich przedmiotach użytku dziennego, takich jak: deski klozetowe, dywany, klamki, zasłony itp. Przestrzeganie higieny osobistej jak regularna zmiana bielizny, mycie rąk oraz regularne sprzątanie mieszkania i utrzymywanie czystości pomieszczeń, niespanie w jednym łóżku, ma zasadnicze znaczenie w zwalczaniu owsicy. Należy często myć zabawki i dezynfekować przedmioty osobistego użytku

Osoby z uporczywą owsicą powinny spać w pidżamach ze spodniami. Konieczne jest podmywanie okolicy odbytu zawsze rano po obudzeniu się – letnia woda i mydło zmywają 90% jaj złożonych w okolicy odbytu w nocy. Konieczne jest utrzymanie bardzo dokładnej higieny osobistej domowników – podmywanie się po korzystaniu z ubikacji, częste mycie rąk, zmiana bielizny osobistej, gotowanie pościeli i ręczników. Podczas leczenia dziecku należy zakładać na noc obcisłe majtki, które rano powinny być uprane w wysokiej temperaturze. Dodatkowo dokładne pranie pościeli i ręczników w wysokiej temperaturze niszczy jaja owsików, co wraz z opisanym reżimem higieny osobistej i domowej przerywa łańcuch zakażeń.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się najczęściej 3 środki: pyrantel, mebendazol i albendazol.

Sprawdź jaki lek możesz samodzielnie zastosować w owsicy u twojego dziecka >>

Pamiętaj, że leki przeciwko pasożytom stosowane są w leczeniu chorób pasożytniczych np. owsicy a nie są wskazane w leczeniu profilaktycznym u dzieci zdrowych.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej