reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Pielęgnacja niemowlęcia

Higiena niemowlęcia jest szczególnie ważna, gdyż jego skóra jest jeszcze niedojrzała i stąd bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Szczególnie ważne jest mycie poszczególnych części ciała małego dziecka oraz odpowiednie postępowanie przy przewijaniu. Zobacz na co musisz zwrócić uwagę przy codziennej pielęgnacji niemowlęcia.

Higiena niemowlęcia jest szczególnie ważna, gdyż jego skóra jest jeszcze niedojrzała i stąd bardzo delikatna i wrażliwa. Szczególnie ważne jest mycie poszczególnych części ciała małego dziecka oraz odpowiednie postępowanie przy przewijaniu. Do pielęgnacji niemowlęcia przeznaczone są specjalne kosmetyki, które z jednej strony zapewnią właściwą higienę ciała, a z drugiej będą właściwie pielęgnować delikatną skórę, zapewniając jej właściwe nawilżenie, natłuszczenie i ochronę. Produkty musisz dostosować do wieku dziecka – im młodsze dziecko tym środki muszą być bardziej delikatne. Niezbędne artykuły potrzebne do codziennej higieny to m.in. Mydełko do mycia lub płyn do kąpieli dla niemowląt (w przypadku szczególnie wrażliwej lub alergicznej skóry dziecka dostępne są kosmetyki przeznaczone do higieny tego typu skóry); krem lub balsam nawilżający do ciała; maść lub krem na odparzenia; sól fizjologiczna do przemywania oczu i pielęgnacji noska.

Mycie ciała

Kąpiel przygotowujemy w wodzie o odpowiedniej temperaturze (sprawdzanej termometrem a nie łokciem). Optymalna temperatura to 37 stopni celsjusza. Ostrożnie stosujemy środki myjące – wystarczy jeden (mydło, płyn lub balsam). Łączenie wielu środków może spowodować jedynie podrażnienie delikatnej skóry dziecka. Dla noworodków wystarczające będzie delikatne mydło z wodą.

Pielęgnacja ciała i twarzy

Możesz stosować jedynie kosmetyki przeznaczone do delikatnej skóry dziecka. Twarz przemywaj samą wodą. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, można wybrać taki, który budzi nasze największe zaufanie. Skompletuj kosmetyki jednej serii do pielęgnacji różnych części ciała. Jeśli dziecko ma alergię lub szczególnie wrażliwą skórę, wybierz kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej lub atopowej. Na skórze mogą pojawić się potówki, które są zazwyczaj efektem przegrzewania dziecka. Należy zacząć lżej ubierać dziecko.

Pielęgnacja pępka

Tuż po narodzeniu dziecka, niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja okolicy jego pępka. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednia dbałość aby była ona sucha. Powszechnie zalecane jest przemywanie kikuta pępowiny spirytusem, jednak według ostatnich badań naukowych nie jest to konieczne. Do czasu zagojenia się pępek należy luźno przykrywać ubrankiem i uważać aby pieluszka kończyła się pod pępkiem. Jeżeli kikut pępowiny został zabrudzony należy go umyć wodą i mydłem i pozostawić do wyschnięcia.

Uwaga: jeśli w okolicy pępka pojawi się zaczerwienienie lub wydzielina nie będzie wysychać, możliwe że pojawiło się zakażenie. Zakażenie pępka u dziecka jest bardzo groźne – jeśli masz takie podejrzenie – musisz natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mycie włosów i higiena skóry owłosionej głowy

Do mycia włosów wystarcza niewielka ilość szamponu, a na początek nawet samo mydło. Powinieneś dokładnie spłukać delikatne włosy, starając się nie zalewać oczu szamponem. Bardzo ważne jest zapobieganie występowaniu ciemieniuchy – łojotokowych zmian na skórze owłosionej skóry głowy w postaci pojedynczych lub sklejonych łusek.

Na ciemieniuchę można zastosować specjalne kosmetyki (na przykład aa ja i mama krem na ciemieniuchę, avène pédiatril żel na ciemieniuchę, emolium żel zmiękczający na ciemieniuchę, skarb matki olejuszka olejek na ciemieniuszkę, mustela dermo-pediatrics stelaker – krem przeciw ciemieniusze, svr bébé – krem redukujący ciemieniuchę.

Higiena oczu

Do przemywania oczu używaj gazików namoczonych w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, dwóch osobnych do każdego oka, przemywając je od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Higiena nosa

Nosek niemowlęcia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy gdy dziecko ma katar. Nie należy na co dzień używać gruszek do oczyszczania noska. Jeśli używasz gruszki, to zwróć uwagę na końcówkę, żeby przylegała do ujścia przewodu nosowego, żeby nie wchodziła do środka. Cienka końcówka gruszki drażni nos od środka co może być przyczyną komplikacji kataru. W przypadku kataru można zastosuj specjalny aspirator i roztwór soli fizjologicznej.

Higiena uszu

Uszy z reguły nie wymagają specjalnego przemywania i na ogół oczyszczają się same. Absolutnie nie należy czyścić uszu patyczkiem kosmetycznym. Spowoduje to wepchnięcie przez ciebie części woskowiny tak głęboko do ucha, że będzie mógł ją wydobyć tylko laryngolog. Na rynku są dostępne produkty do higieny uszu, które rozpuszczają woskowinę i ułatwiają jej naturalne usunięcia z ucha. Przykładowe produkty to: a-cerumen, audi baby, cerumex, olivocap, otomer baby.

Higiena okolic intymnych

Higiena okolic intymnych niemowląt jest różna w zależności od płci. U dziewczynek musisz pamiętać, aby je myć i wycierać w kierunku od warg sromowych do pupy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że bakterie kałowe zostaną przeniesione do pochwy, co grozi infekcją. W przypadku małych chłopców pamiętaj żeby nie odciągać napletka.

Zmiana pieluch

Ważne jest odpowiednio częste zmienianie pieluch (również jednorazowych), aby nie doprowadzić do podrażnień i odparzeń skóry. Po każdej zmianie pieluszki i odpowiednim oczyszczeniu okolic intymnych, nałóż krem przeznaczony do pielęgnacji tej części ciała, zwracając szczególną uwagę na pachwiny i wszystkie zagłębienia skóry. Jeśli pojawi się zaczerwienienie na skórze, należy zastosować maść lub krem na odparzenia.

Pielęgnacja paznokci

Do obcinania paznokci koniecznie stosuj nożyczki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Nie wolno ich obgryzać.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej