reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Pleśniawki u niemowląt

Pleśniawki dość często występują u małych niemowląt. W postaci łagodnej stwarzają niewiele dolegliwości i względnie łatwo poddają się leczeniu. Nieleczone mogą być przyczyną cięższych powikłań. Przeczytaj jak zauważyć, rozpoznać i jak postępować z pleśniawkami u dzieci.

Pleśniawki dość często występują u małych niemowląt  i są zmianami w śluzówce jamy ustnej niemowlęcia, spowodowanymi infekcją wywołaną przez grzyby zwane drożdżakami. Są to owrzodzenia z białym nalotem, z których niekiedy może sączyć się krew. Pojawiają się na języku, dziąsłach, podniebieniu lub wewnętrznej stronie policzków. Pleśniawki mogą powodować ból i prawie zawsze utrudniają dziecku jedzenie, stąd często pojawia się niepokój lub płacz podczas dziecka karmienia. Pleśniawki występują głównie u noworodków i małych niemowląt. Pleśniawki występujące u nieco starszych dzieci mogą wystąpić także po terapii antybiotykami lub być jednym z objawów innej choroby.

Kiedy pleśniawki mogą być niepokojące i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy pleśniawki występują u noworodka lub małego niemowlęcia.
  • Gdy zmiany są rozległe oraz utrudniają jedzenie i picie.
  • Gdy zapaleniu jamy ustnej towarzyszy gorączka lub gdy dziecko jest osłabione oraz gdy zmianom na śluzówkach towarzyszą inne objawy chorobowe np. Zapalenie gardła.

Postępowanie w pleśniawkach

Na początku należy dokładnie obejrzeć dziecku buzię, w tym wewnętrzne strony policzków i należy zajrzeć między dziąsła i wargi. U niemowlęcia należy się upewnić, że zmiana w buzi dziecka nie jest resztką mleka. Należy spróbować delikatnie zetrzeć ją jałowym gazikiem. Jeśli nie znika i śluzówka robi się bardziej zaczerwieniona, konieczna będzie konsultacja u lekarza pediatry. Nie należy leczyć tych zmian na własną rękę, gdyż konieczne jest potwierdzenie rozpoznania i zalecenie skutecznych leków odpowiednio dobranych do wieku dziecka i stanu zmian. W przypadku pleśniawek, lekarz zaleci zastosowanie miejscowych środków przeciwgrzybiczych, które są dostępne na receptę.

Zapobieganie występowaniu pleśniawek

Sposobem na zapobieganie występowaniu pleśniawek jest dbanie o czystość otoczenia dziecka. Niezbędna jest staranna higiena rączek dziecka oraz brodawek sutkowych, jeśli dziecko jest karmione piersią. Smoczek może być stosowany tylko przez jedno dziecko. Należy odpowiednio często zmieniać smoczek na nowy i starannie dbać o jego czystość. Przed podaniem smoczka dziecku należ obmyć go wodą. W żadnym wypadku smoczek nie może być oblizywany przez osoby dorosłe przed podaniem go dziecku.

Zobacz jakie leki na pleśniawki możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by futurestreet on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej