reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Podawanie leków dziecku

Podawanie leków dzieciom jest działaniem nieprzyjemnym. Jak podać lek, żeby dziecko jak najmniej protestowało, może nawet współpracowało i przyjęło dawkę w całości?

Podawanie leków dziecku

Podawanie leków dzieciom jest działaniem nieprzyjemnym. Musisz przekształcić to w sytuację neutralną lecz konieczną, taką samą, jak inne zabiegi pielęgnacyjne. W tym celu musisz dążyć do zneutralizowania oporu stawianego przez dziecko. Podkreślamy, że celem jest zneutralizowanie, a nie przełamanie oporu dziecka. Poniżej przeczytasz jak podawać dziecku leki.

Leki doustne

Przy podawaniu leków niemowlętom musisz pamiętać, żeby używać kroplomierzy lub strzykawek bez igły, które dają możliwość podania dokładnie odmierzonej ilości leku bezpośrednio do buzi i pozwalają wykorzystać odruch ssania. Jeżeli podajemy lek w postaci płynnej starszym dzieciom, pamiętajmy o dokładnym odmierzeniu jego ilości. Przy zbyt intensywnym smaku lub zapachu leku płynnego możemy go rozcieńczyć wodą, nie przekraczając jednak rozcieńczenia dwukrotnego. Jeśli do rozcieńczenia leku chcemy użyć płynu innego niż woda (np. Soku), należy się upewnić, czy jest to dozwolone. Informacja ta powinna być podana w ulotce przylekowej. W przypadku, gdy zawiesina lub syrop są źle tolerowane przez dziecko warto wybrać lek w innej postaci.

Leki w postaci stałej występują w postaciach tabletek, tabletek powlekanych, drażetek i kapsułek. Najczęstszym zaleceniem ich przyjmowania jest połknięcie w całości bez rozgryzania, chyba że producent dopuszcza rozgryzienie tabletki lub otwarcie kapsułki i przyjęcie jej zawartości z płynem. Tabletki można rozgnieść przed podaniem, aby uniknąć zakrztuszenia się przez dziecko. Dzielenie tabletek jest dopuszczalne tylko w przypadku tabletek podzielnych, czyli mających wyraźne rowki ułatwiające ich przełamanie. Pogryzienie tabletek jest możliwe wyłącznie, jeśli dopuszcza to ulotka przylekowa. Ze względu na ryzyko zakrztuszenia, tabletki lub kapsułki mogą być przyjmowane przez dziecko wyłącznie w obecności osoby dorosłej. Ostrzeżenie to dotyczy także tabletek do ssania i pastylek, stosowanych miejscowo w przypadku bólu gardła.

Połykanie tabletek było w przeszłości jednym z największych problemów podawania dzieciom leków. Obecnie różnorodność form leków i dostosowywanie ich niemal do każdego pacjenta, zredukowało tę trudność do minimum. W praktyce, jeśli jakiś lek nie posiada postaci dostosowanej do wieku dziecka, u którego ma być zastosowany, oznacza to że się dla tego dziecka nie nadaje.

Krople do nosa

Podawanie kropli do nosa małym dzieciom jest czynnością, której się boją. Zbliżanie do twarzy dziecka dużej dłoni dorosłego człowieka, uzbrojonej w kroplomierz wywołuje naturalny odruch obronny dziecka. Ponadto krople rozchodzące się w przewodach nosowych i spływające do gardła wywołują pewne uczucie podrażnienia. Przed podaniem kropli do nosa przewody nosowe powinny być oczyszczone. Krople muszą być w temperaturze pokojowej. Należy sprawdzić w ulotce przylekowej jak powinny być przechowywane. W żadnym przypadku nie można kropli podgrzewać. Po zakropleniu należy dziecku przez chwilę zapewnić opiekę aż minie uczucie podrażnienia spowodowane rozchodzeniem się leku w przewodach nosowych i nierzadko w gardle.

Czopki

Leki w postaci czopków są podawane w sytuacjach, w których korzyści z takiego podania przewyższają jego niedogodność. Czopki są najczęściej stosowane u dzieci, u których niemożliwe jest doustne podanie leków – najczęściej u niemowląt, którym nie można jeszcze podawać tabletek, a zawiesina może zostać wypluta w trakcie podawania. Starszym dzieciom czopki podajemy w chorobach, którym towarzyszą wymioty. Czopki powinny być podawane w sposób szybki i zdecydowany, ale jednocześnie delikatny. Czopków nie można dzielić i podawać mniejszym dzieciom połowy czopka przeznaczonego dla dzieci starszych. Czopki należy podawać w całości, kupione w dawce i wielkości dostosowanej do wieku dziecka.

Pamiętaj, że leki należy podawać spokojnie i że podajesz je po to żeby dziecku pomóc, a dziecko musi w tym zaufać.

Inhalacje czyli nebulizacje

Inhalator składa się z pojemniczka, do którego wlewa się roztwór przeznaczony do nebulizacji, przewodu łączącego inhalator z pojemniczkiem, przez który tłoczone jest powietrze pod ciśnieniem  w celu rozpylenia leku oraz maseczki ustno-nosowej lub ustnika.

Przed wykonaniem nebulizacji u dziecka należy umyć ręce oraz przygotować inhalator oraz maseczkę lub ustnik. Następnie należy przygotować roztwór do inhalacji i wlać go do komory

Nebulizatora, zakręcić, połączyć z maseczką lub ustnikiem. Przed rozpoczęciem inhalacji należy oczyścić nos dziecka oraz ułożyć je w wygodnej pozycji, najlepiej siedzącej lub półleżącej, następnie wykonać inhalacje uważając żeby maseczka szczelnie przylegała do twarzy dziecka obejmując jego nos i usta, co zapobiega podrażnieniu oczu i umożliwia podanie całej dawki leku. Inhalację zakończyć po wyczerpaniu się roztworu w pojemniku nebulizatora o czym świadczy o tym brak wydostającej się mgły z nebulizatora. Po skończonej inhalacji przemyć pojemnik, maseczkę i ustnik pod bieżącą wodą.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej