reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy objawy alergii?

Najważniejszym postępowaniem w leczeniu objawów alergii jest przerwanie kontaktu z alergenem, który wywołuje objawy, a następnie zastosowanie leków hamujących reakcję alergiczną. Leki takie, dostępne bez recepty, należą do grupy leków przeciwhistaminowych.

Postępowanie i leki stosowane w alergii

Przed zastosowaniem tych leków należy być pewnym, że zmiany, do których doszło są pochodzenia alergicznego. Pierwsze ustalenie przyczyny zmian alergicznych następuje na podstawie reakcji na czynniki uczulające, takie jak pyłki, siano, sierść zwierząt, kurz domowy. Najpierw lekarz dokładnie ustala alergeny, na które pacjent jest uczulony, stosując odpowiednie testy uczuleniowe. Następnie w okresach możliwego kontaktu z alergenem stosujemy leczenie zapobiegające wystąpieniu reakcji alergicznej, a gdy wystąpią objawy – stosujemy leki przeciwhistaminowe. Należy pamiętać, że leki stosowane w leczeniu zapobiegawczym nie przerywają ostrych stanów alergicznych. Dokładny sposób postępowania w zapobieganiu i zaostrzeniach alergii jest ustalany przez lekarza.

Leki przeciwalergiczne

Zasadniczą grupę stanowią doustne leki przeciwhistaminowe, z których część dostępna jest bez recepty, jednak ich samodzielne stosowanie odbywa się pod kontrolą lekarską. Leki te zostały przesunięte do leków sprzedawanych bez recepty stosunkowo niedawno. Działanie tych leków polega na hamowaniu zwiększania się ilości histaminy we krwi lub hamowania jej działania na komórki i w związku z tym zmniejszanie reakcji alergicznej. Histamina jest związkiem chemicznych występującym w organizmie, odpowiedzialnym za wywołanie reakcji alergicznej.
Przed zastosowaniem tych leków należy być pewnym, że zmiany do których doszło są pochodzenia alergicznego, ponieważ nie działają one w innych stanach. Podczas stosowania tych leków musisz uważać, ponieważ posiadają pewne działania niepożądane np. Mogą powodować senność i wpływać na prowadzenie pojazdów. Niekiedy leki te są wykorzystywane jako leczenie wspomagające w infekcjach dróg oddechowych, szczególnie u dzieci. Leki przeciwhistaminowe mogą być również stosowane donosowo w łagodnym alergicznym nieżycie nosa, a także w postaci kropli do oczu w alergicznym zapaleniu spojówek.

W łagodzeniu objawów alergicznych wspomagająco mogą być również stosowane leki homeopatyczne, natomiast suplementy diety można przyjmować w okresach zwiększonej wrażliwości organizmu na czynniki alergizujące.

Leki przeciwalergiczne stosowane doustnie

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują działanie histaminy, czynnika który jest w organizmie odpowiedzialny za reakcję alergiczną. Niektóre z tych leków mają drugi składnik, poza przeciwalergicznym, który zmniejsza katar. Są to leki wskazane w alergicznym nieżycie nosa.

UWAGA: przed wykonaniem skórnych testów uczuleniowych nie można przyjmować żadnych doustnych leków przeciwalergicznych, ponieważ zahamują one odczyn pozwalający rozpoznać alergię i czynnik uczulający. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków z tej grupy, który udzieli informacji w którym momencie należy przerwać przyjmowanie leków przeciwalergicznych, informacja taka powinna być również zawarta w ulotce dołączonej do opakowania.

Leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu do nosa oraz kropli do nosa lub kropli do oczu

Poza przeziębieniem przyczyną kataru może być alergia, najczęściej jest to uczulenie na pyłki roślin, w tym traw i drzew. Z reguły ta uciążliwa dolegliwość występuje wiosną i trwa przez cały okres pylenia. Katar jest wodnisty, często towarzyszą mu objawy zapalenia spojówek, a niekiedy inne objawy uczuleniowe, jak nasilenie zmian skórnych lub objawy ze strony układu oddechowego w postaci kaszlu. Katar i inne objawy alergii na pyłki nasilają się przy bezpośrednim kontakcie z czynnikiem uczulającym, np. Podczas spaceru po kwitnącej łące.

Osobną grupę leków łagodzących objawy nieżytu nosa stanowią leki zmniejszające przekrwienie śluzówki nosa w postaci doustnej lub donosowej.

W łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia spojówek stosowane są leki zmniejszające przekrwienie śluzówki oraz leki przeciwalergiczne w postaci kropli do oczu.

Zawsze w przypadku podejrzenia reakcji alergicznych należy skonsultować je z lekarzem alergologiem i ustalić dokładnie czynniki uczulające. W przypadku uzasadnionego podejrzenia alergii alergolog wykona testy alergiczne. Pamiętajmy zawsze o nienarażaniu się na czynniki uczulające oraz o przyjmowaniu odpowiednich leków. Doraźnie można przyjmować leki bez recepty.

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować

Zobacz jakie miejscowe leki przeciwalergiczne możesz zastosować do nosa i do oczu

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej