reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Postępowanie w biegunce u dzieci

W biegunce najważniejsze jest właściwe nawodnienie dziecka. Bardzo ważna jest właściwa dieta. Możemy również stosować leki przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty. W leczeniu biegunki wspomagająco stosujemy również probiotyki. Przeczytaj dokładniejsze wskazówki jak postępować w biegunce u dziecka.

W biegunce najważniejsze jest właściwe nawodnienie dziecka, a im mniejsze dziecko, tym jest to ważniejsze. Dziecko odwadnia się szybko, a niemowlę bardzo szybko. Niezależnie od nasilenia biegunki poimy dziecko płynami obojętnymi (np. wodą) i uzupełniamy nawodnienie doustnymi płynami nawadniającymi zawierającymi elektrolity, dostępnymi w aptekach jako środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nie podajemy słodkich płynów i słodkich soków owocowych. Bardzo ważna jest właściwa dieta. Stosujemy dietę lekką, gotowaną, taką, jak przed zachorowaniem, bez wprowadzania nowych pokarmów jednak bez surówek i bez surowych owoców. W ostrej fazie biegunki musimy oszczędzać jelita i podawać dziecku wyłącznie potrawy lekkostrawne, aczkolwiek nie stosujemy głodówki, która pogłębia niedożywienie w tym okresie. Również nie zmuszamy dziecka do jedzenia. Uzupełnienie niedoborów pokarmowych powinno nastąpić zaraz po ustąpieniu biegunki. W wielu przypadkach łagodniejszej biegunki samo postępowanie dietetyczne i doustne nawodnienie dziecka skutecznie pozwala opanować objawy.

W celu opanowania ostrej fazy biegunki możemy zastosować przeciwbiegunkowe leki bez recepty. Należy pamiętać, że są one przeznaczone wyłącznie do leczenia doraźnego. Nie należy ich stosować u małych dzieci – należy zawsze sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania, od jakiego wieku można lek zastosować. W leczeniu biegunki wspomagająco stosujemy również probiotyki, aby przywrócić równowagę bakteryjną przewodu pokarmowego.
W biegunkach bakteryjnych potrzebne jest leczenie przyczynowe zlecane przez lekarza.

Przeczytaj jakie leki na na biegunkę możesz zastosować u twojego dziecka

Photo by ThomasKohler on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej