reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy biegunkę?

Biegunka może być wirusowa, bakteryjna, może być biegunką podróżnych. Pamiętajmy, że najczęściej jest to dolegliwość niegroźna, tylko należy umieć się z nią obchodzić. W przypadku łagodniejszej biegunki wystarczy dieta i doustne nawodnienie. W ostrej biegunce należy się już leczyć bardziej intensywnie. Przeczytaj jak postępować i jakie leki wziąć gdy biegunka ci się przytrafi.

W przypadku łagodniejszej biegunki samo postępowanie dietetyczne i doustne nawodnienie skutecznie pozwala opanować objawy. W ostrej fazie biegunki powinno się oszczędzać jelita i jeść wyłącznie potrawy lekkostrawne, aczkolwiek nie należy stosować głodówki, która pogłębia niedożywienie w tym okresie. Podczas biegunki należy przyjmować dużo płynów w postaci płynów obojętnych (np. wody) i uzupełniać nawodnienie doustnymi płynami nawadniającymi dostępnymi w aptekach jako środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a stanowiącymi źródło elektrolitów. Nie należy pić płynów bardzo słodkich i soków owocowych. W biegunkach bakteryjnych potrzebne jest leczenie przeciwbakteryjne.

W celu opanowania ostrej fazy biegunki można zastosować przeciwbiegunkowe leki bez recepty. Należy pamiętać, że są one przeznaczone wyłącznie do leczenia doraźnego. Nie należy ich stosować u małych dzieci – należy zawsze sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania od jakiego wieku można lek zastosować. W leczeniu biegunki wspomagająco stosujemy również probiotyki, aby przywrócić równowagę bakteryjną przewodu pokarmowego – patrz rozdział  probiotyki.

Probiotyki

Probiotyki są stałym elementem leczenia każdej biegunki i są opisane zakładce „probiotyki”

Leki przeciwbiegunkowe

Samodzielne leczenie biegunki należy zacząć, w miarę możliwości, od diety, nawodnienia doustnego (przyjmowania zwiększonej ilości płynów) i leków osłaniających śluzówkę przewodu pokarmowego. Leki hamujące ruchy robaczkowe jelit należy stosować doraźnie i przez krótki czas, np. W podróży. W przypadku leczenia dzieci należy sprawdzić w ulotce od jakiego wieku można lek zastosować.

Większość biegunek to są biegunki wirusowe, w związku z tym każde zastosowanie leków przeciwbakteryjnych należy rozważyć a najlepiej omówić z lekarzem.

Doustne płyny nawadniające stosowane w celu uzupełnienia płynów i elektrolitów są dostępne w aptekach bez recepty jako środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Leki hamujące biegunkę

Doustne leki przeciwbiegunkowe zmniejszają ruchy jelit, wydłużają czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Leki te są lekami objawowymi, nie leczą przyczyny biegunki, hamują tylko jej objawy – ułatwiają utrzymanie stolca, jednocześnie zmniejszając natychmiastową potrzebę wypróżnienia (parcie na stolec). Prowadzi to do zmniejszenia częstości i liczby wypróżnień. Leki zwalniające ruchy robaczkowe jelit należy stosować krótko, doraźnie, dla opanowania ostrego stanu lub w sytuacjach ograniczonego dostępu do toalety. Należy pamiętać, że podstawowym leczeniem biegunek jest dieta, nawodnienie doustne i probiotyk, ewentualnie środek osłaniający śluzówkę jelita.

Leki przeciw biegunce bakteryjnej

Samodzielne leczenie biegunki należy zacząć, w miarę możliwości, od diety, nawodnienia doustnego (przyjmowania zwiększonej ilości płynów) i leków osłaniających śluzówkę przewodu pokarmowego. Większość biegunek to są biegunki wirusowe, w związku z tym każde zastosowanie leków przeciwbakteryjnych należy rozważyć, a najlepiej omówić z lekarzem. W przypadku zastosowania leku przeciwbakteryjnego należy pamiętać, że jeśli poprawa nie nastąpi w okresie 2-3 dni, to należy się skontaktować z lekarzem.

Zobacz jakie leki na biegunkę możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej