reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Postępowanie w kamicy moczowej

Kamica moczowa jest dość częstą i nieprzyjemną chorobą. Jest to skłonność do tworzenia się kamieni w przewodach moczowych. Przebieg choroby momentami bywa burzliwy a objawy bywają bardzo bolesne pod postacią kolki nerkowej. Jeśli ktoś ma skłonność do kamicy, powinien jej zapobiegać. Można również stosować leki stosowane bez recepty, zapobiegawczo lub leczniczo, gdy wystąpią objawy.

Kiedy objawy kamicy moczowej są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli wystąpi ostry ból pleców w okolicy nerki, promieniujący do pachwiny.
  • Jeśli dodatkowo bólowi towarzyszą wysoka gorączka, nudności i wymioty.
  • Jeśli pojawi się bolesne lub utrudnione oddawanie moczu lub jeśli w moczu pojawi się krew.
  • Jeśli przebieg kamicy moczowej będzie nawracający.
  • Jeśli kamica moczowa zdarzy się podczas ciąży.
  • Jeśli ból nie ustąpi po samodzielnym zastosowaniu leku przeciwbólowego i leku rozkurczającego.

Zapobieganie kamicy moczowej

W zapobieganiu kamicy moczowej konieczne jest picie dużej ilości płynów w ciągu dnia (2-3 litry), co zapobiega formowaniu się kamieni moczowych. Podczas przebywania w gorącym otoczeniu ilość przyjmowanych płynów powinna być jeszcze większa. Osoby ze skłonnością do powstawania kamieni szczawianowych powinny stosować dietę ograniczającą spożycie szczawianów – powinny zredukować spożycie takich produktów jak rabarbar, kawa, szczaw i inne.

Postępowanie w kamicy moczowej

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej niezbędne jest złagodzenie bólu, zalecane jest także przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Dla złogów niewielkich rozmiarów takie postępowanie może być wystarczające, aby umożliwić samoistne przemieszczenie się kamienia z moczem i jego wydalenie. Większe kamienie mogą zostać usunięte z zastosowaniem innych metod (np. Skruszenie kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych, którego fragmenty mogą być następnie wydalone z moczem drogą naturalną). Niezbędne jest wówczas wykonanie badań diagnostycznych dróg moczowych (badanie rtg, usg), aby ustalić ich rozmiar i lokalizację. Pozostawienie złogów w drogach moczowych może spowodować powikłania infekcyjne, zablokowanie moczowodu przez złogi dużych rozmiarów (konieczna jest wtedy interwencja chirurgiczna), w konsekwencji może doprowadzić do niewydolności nerek.

Leki stosowane w kamicy moczowej

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej niezbędne jest złagodzenie bólu – możemy samodzielnie zastosować leki przeciwbólowe i leki rozkurczowe, które opisane są w rozdziale bóle brzucha.

Leki ziołowe w kamicy moczowej

W zapobieganiu kamicy moczowej i pomocniczo w usuwaniu drobnych złogów (tzw. Piasku nerkowego) mogą być stosowane preparaty ziołowe. Zawierają one następujące surowce roślinne: liść brzozy, naowocnia fasoli indyjskiej, nasiona kozieradki, korzeń lubczyku, liść mącznicy, ziele nawłoci, kłącze perzu, korzeń pietruszki, ziele pokrzywy, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu. Wykazują one działanie moczopędne i przeciwzapalne, co pomaga usunąć drobne złogi z dróg moczowych. Należy pamiętać, że podczas ich stosowania zalecane jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Osoby z chorobami nerek lub serca powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tych leków. Jeśli problemy związane z kamicą moczową przedłużają się lub nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza, który oceni objawy i zaleci odpowiednie postępowanie.

Zobacz jakie leki możesz zastosować na kamicę moczową oraz na kolkę nerkową

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej