reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy kaszel?

Kaszel jest objawem dość złożonym. Może być suchy, mokry, może też być przejściowy. W łagodzeniu kaszlu powinniśmy wziąć pod uwagę jego charakter – czy jest suchy, czy jest mokry lub przejściowy czy dopiero zaczyna być mokry. Do każdego kaszlu postępowanie musi być dostosowane. Przeczytaj jak postępować w łagodzeniu kaszlu.

W przebiegu kaszlu, zarówno suchego jak i wilgotnego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Bardzo ważne jest właściwe nawodnienie – musimy pić dużo płynów. Gęsta i wysychająca wydzielina może stanowić utrudnienie oddychania. Z otoczenia należy usunąć wszystkie czynniki drażniące drogi oddechowe, należy przebywać w pomieszczeniu często wietrzonym, bezwzględnie nie można palić papierosów oraz nie można przebywać w atmosferze dymu tytoniowego.

Leki łagodzące kaszel

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i stosujemy je w samodzielnym leczeniu infekcji o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, których objawy są nam znane i wiemy jak postępować. Przy zastosowaniu ich wspomagająco do leczenia zleconego przez lekarza, należy uzgodnić z lekarzem asortyment stosowanych leków bez recepty.

W objawowym leczeniu kaszlu stosujemy następujące rodzaje leków:

 • Leki przeciwkaszlowe leki przeciwkaszlowe są lekami dość silnie działającymi i wyłącznie hamują odruch kaszlu a go nie leczą. Mogą być stosowane jedynie przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu.
 • Leki rozrzedzające wydzielinę gęstniejąca, zasychająca i nie odkrztuszona wydzielina pogarsza stan chorego i nasila kaszel lub duszność i rozrzedzenie jej jest kluczowym elementem leczenia kaszlu. Leki te rozrzedzają wydzielinę poprzez zwiększenie jej produkcji lub poprzez bezpośrednie jej rozrzedzenie. Leki te są bardzo ważne w łagodzeniu i leczeniu kaszlu.
 • Leki wykrztuśne leki wykrztuśne pobudzają do kaszlu i ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny, powstającej w wyniku procesu zapalnego toczącego się w drogach oddechowych.
 • Leki łagodzące podrażnienie gardła i górnych dróg oddechowych produkty łagodzące podrażnienie gardła i górnych dróg oddechowych są bardzo powszechnie stosowane w łagodnym kaszlu, będącym wynikiem przeziębienia, w którym powleczenie gardła substancją łagodzącą podrażnienie przynosi ulgę.
 • Leki ziołowe mające różnorodne działanie, są stosowane w łagodniejszych postaciach kaszlu. Zawsze należy się zapoznać z ulotką przylekową i przeczytać na jaki kaszel działa lek, który zamierzamy zastosować.

Leki łagodzące kaszel stosujemy według następujących zasad:

 • Leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu stosujemy wyłącznie w infekcjach dróg oddechowych z kaszlem suchym.
 • Stosowanie leków przeciwkaszlowych w infekcjach dolnych dróg oddechowych oraz w kaszlu wilgotnym jest zabronione, ponieważ hamowanie odruchu kaszlowego może prowadzić do zalegania zakażonej wydzieliny, co może pogłębiać infekcje.
 • Leki rozrzedzające wydzielinę należy stosować w kaszlu przejściowym i mokrym, gdy zaczyna się już tworzyć wydzielina, którą chcemy rozrzedzić.
 • Stosowanie leków wykrztuśnych jest przeciwwskazane w kaszlu suchym. W kaszlu suchym zastosowanie leku wykrztuśnego może jeszcze bardziej nasilić bezproduktywny kaszel.
 • Nie można stosować jednocześnie leków przeciwkaszlowych z lekami rozrzedzającymi wydzielinę.
 • Leki rozrzedzające wydzielinę mogą być stosowane w kaszlu mokrym i przejściowym.
 • W łagodzeniu kaszlu wspomagająco mogą być stosowane leki homeopatyczne, a inne produkty dostępne bez recepty (suplementy diety, wyroby medyczne) również mogą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie śluzówek układu oddechowego.

Pamiętajmy, że zawsze w leczeniu kaszlu suchego i mokrego musimy uwzględnić nawilżenie błon śluzowych poprzez przyjmowanie znacznej ilości płynów oraz w miarę możliwości, inhalacje z 0,9% soli fizjologicznej.

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować

Zobacz jakie leki ziołowe łagodzące kaszel możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej