reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy katar i zapalenie zatok?

Katar powinien być dokładnie leczony ponieważ chodzenie z katarem poza tym, że jest uciążliwe, również bywa przyczyną powikłań. Najczęstsze powikłania to zapalenia spojówek i zapalenia uszu u dzieci oraz zapalenie zatok u dorosłych. Są to choroby, które mogą się rozwinąć z nieleczonego kataru i które wymagają już leczenia przez lekarza. Zobacz jak prawidłowo postępować w katarze i czym się leczyć.

Postępowanie w katarze

Bardzo ważne w przebiegu kataru jest odpowiednie nawilżenie przewodu nosowego, uniemożliwiające zasychanie wydzieliny. Ważne jest również wydmuchiwanie nosa i usuwanie wydzieliny na zewnątrz. Nawilżenie i rozrzedzenie jej ma szczególne znaczenie u noworodków i najmłodszych niemowląt, ponieważ oddychają one głównie przez nos.

W łagodzeniu kataru stosujemy leki stosowane miejscowo, zmniejszające wydzielinę oraz leki działające przeciwalergicznie stosowane miejscowo do nosa oraz doustnie.

Postępowanie w zapaleniu zatok

Pełnoobjawowe zapalenie zatok jest chorobą, która musi być leczona przez lekarza i wymaga leczenia antybiotykami. W leczeniu objawowym stosujemy opisane niżej leki stosowane w katarze oraz leki rozrzedzające wydzielinę, stosowane głównie w leczeniu kaszlu – patrz kaszel. Ponieważ objawy zatokowe mogą mieć również podłoże alergiczne, w leczeniu stosowane są również leki zawierające składniki przeciwuczuleniowe.

Leki na katar i zapalenie zatok

W łagodzeniu kataru stosujemy produkty stosowane miejscowo, zmniejszające wydzielinę, przeciwzapalne oraz leki działające przeciwalergicznie stosowane miejscowo do nosa oraz doustnie.

Doustne preparaty przeciwalergiczne są stosowane w katarze alergicznym – patrz alergia.

Do nawilżenia i oczyszczenia przewodów nosowych stosujemy sól fizjologiczną i preparaty wody morskiej, które występują w formie izotonicznego lub hipertonicznego roztworu.

Leki na katar i zapalenie zatok stosowane miejscowo do nosa

Preparaty stosowane miejscowo do nosa w postaci kropli lub aerozolu mają działania wymienione poniżej.

  • Preparaty nawilżające i regulujące gęstość wydzieliny kataralnej – najczęściej stosowane to preparaty wody morskiej lub soli fizjologicznej, które służą do nawilżenia nosa, rozrzedzenia wydzieliny dla łatwiejszego jej usunięcia;
  • Preparaty zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej poprzez obkurczenie naczyń w śluzówce nosa, które mogą być stosowane w katarze wynikającym z przeziębienia oraz w katarze alergicznym;
  • Preparaty zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej poprzez obkurczenie naczyń w śluzówce nosa z dodatkiem leku przeciwalergicznego, które mogą być stosowane w katarze wynikającym z przeziębienia oraz w katarze alergicznym;
  • Niesterydowe preparaty przeciwalergiczne stosowane w katarze alergicznym;
  • Preparaty sterydowe o miejscowym działaniu przeciwzapalnym stosowane w zdiagnozowanym przez lekarza, sezonowym, alergicznym nieżycie nosa.

Zawsze, przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z informacjami o preparatach zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Leki na katar i zapalenie zatok stosowane doustnie

Preparaty doustne stosowane w łagodzeniu kataru mają działania wymienione poniżej.

  • Preparaty zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej poprzez obkurczenie naczyń w śluzówce nosa, które mogą być stosowane w katarze wynikającym z przeziębienia oraz w katarze alergicznym;
  • Preparaty zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej poprzez obkurczenie naczyń w śluzówce nosa z dodatkiem leku przeciwalergicznego, które mogą być stosowane w katarze wynikającym z przeziębienia oraz w katarze alergicznym;
  • Preparaty przeciwalergiczne stosowane w katarze alergicznym – patrz alergia.

Zawsze, przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z informacjami o preparatach zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Na rynku znajdują się również suplementy diety i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego zawierające składniki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej