reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Jak leczymy zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza jest dolegliwością dość częstą, uciążliwą i przykrą. Pierwsze zachorowanie trzeba omówić z lekarzem ale przy nawrotach nie potrzebujemy już wizyty u lekarza i możemy sobie pomagać samemu. Przeczytaj więcej o zapobieganiu i samodzielnym leczeniu nawrotów zapaleniu pęcherza.

Zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego

W zapobieganiu zapalenia pęcherza moczowego może być pomocne picie dużej ilości płynów, co powoduje że drogi moczowe są regularnie “przepłukiwane”. Nie należy również zbyt długo powstrzymywać wydalania moczu, gdy odczuwane jest parcie na pęcherz. Rzadkie opróżnianie pęcherza powoduje zaleganie moczu, co przyczynia się do rozwoju bakterii. Należy również dbać o właściwą higienę osobistą okolic intymnych. U niektórych kobiet do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi w wyniku współżycia seksualnego. W tym przypadku kobieta powinna przed stosunkiem płciowym pić możliwie dużo płynów, a po stosunku – tak szybko, jak to możliwe – oddać mocz, aby wypłukać bakterie z pęcherza moczowego. Osoby mające skłonność do nawracania zapalenia pęcherza mogą przyjmować witaminę c i pić płyny zakwaszające mocz (np. Kompot lub sok z żurawiny).

Leki stosowane w zapaleniu pęcherza moczowego

Jedynym przyczynowym leczeniem zapalenia pęcherza jest leczenie przeciwbakteryjne, skierowane przeciw bakteriom, które są na to leczenie wrażliwe. Oznacza to, że praktycznie każdorazowo po wystąpieniu objawów a przed rozpoczęciem leczenia, powinniśmy zrobić badanie ogólne moczu, potwierdzające obecność stanu zapalnego w układzie moczowym i posiew z antybiogramem, określający rodzaj bakterii i ich wrażliwość na leki. W praktyce, gdy dolegliwości nawracają i są nam znane, dopuszczalne jest leczenie się samemu. Powinno ono być powtórzeniem leczenia zastosowanego w przeszłości przez lekarza. Nie należy leczyć się samodzielnie w przypadkach, które przebiegają inaczej niż poprzednie.

Ponadto w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosowane jest leczenie wspomagające np. Standardowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz stosowanie leków rozkurczających mięśnie gładkie dróg moczowych, które łagodzą bolesne skurcze pęcherza. Wspomagająco oraz w zapobieganiu nawrotom stosowane są również leki o działaniu odkażającym drogi moczowe.

Leki przeciwbakteryjne

W samodzielnym leczeniu zapalenia pęcherza moczowego możemy zastosować leki przeciwbakteryjne, pamiętając jednak o wszystkich ograniczeniach opisanych w rozdziale o zapaleniu pęcherza moczowego oraz przestrzegając zaleceń zawartych w ulotce leku przeciwbakteryjnego.

Leki wspomagające w leczeniu dolegliwości dróg moczowych

W samodzielnym leczeniu zapalenia pęcherza moczowego – poza leczeniem przyczynowym, którym jest leczenie przeciwbakteryjne – stosowane jest również leczenie wspomagające, np. Standardowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz stosowanie leków rozkurczających mięśnie gładkie dróg moczowych, które łagodzą bolesne skurcze pęcherza. Wspomagająco oraz w zapobieganiu nawrotom stosowane są również leki o działaniu odkażającym drogi moczowe.

Zobacz jakie leki na zapalenie pęcherza możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej