reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy zaparcia?

Zaparciom można zapobiegać i to jest podstawowe postępowanie. Środki powszechnie nazywane przeczyszczającymi, mimo że niektóre działają łagodnie, powinny być stosowane oszczędnie – doraźnie lub krótkotrwale. Najważniejsze jest wyrównanie własnego rytmu wypróżnień. Zobacz jak postępować i jakie środki możesz zastosować w zaparciach.

Postępowanie w zaparciach

Zaparciom można zapobiegać poprzez spożywanie pokarmu bogatego w substancje wypełniające (np. Błonnik), picie dużych ilości płynów, aktywność fizyczną oraz unikanie stresów. W niektórych przypadkach skuteczne jest wypicie, tuż po przebudzeniu, szklanki zimnej wody. Powstrzymywanie odruchu wypróżnienia może prowadzić do zaparć. Długotrwałe zażywanie środków przeczyszczających prowadzi do przyzwyczajenia i do uzależnienia się od nich.

Wystąpienie zaparcia nie jest wskazaniem do zastosowania od razu leku przeczyszczającego – zazwyczaj pomaga zastosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Jeśli takie postępowanie nie przywróci prawidłowych wypróżnień, postępowanie należy zacząć od leków działających najłagodniej.

Leki na zaparcia

Leki przeczyszczające są stosowane również w celu przygotowania do zabiegów operacyjnych i niektórych badań diagnostycznych oraz w sytuacjach, gdy niewskazane jest napinanie tłoczni brzusznej lub zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca – np. W zawale serca, przy przepuklinie, szczelinach odbytu i w zaostrzeniu hemoroidów.

  • Najłagodniejszą grupą są środki pęczniejące, które zwiększają objętość mas kałowych w jelicie. Są to produkty zawierające błonnik, otręby, pektyny lub gumy roślinne. Należy do nich babka jajowata. Stosując produkty z tej grupy, należy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.
  • Kolejna grupa to środki zmiękczające masy kałowe. Należą do niej czopki glicerynowe i dokuzynian sodu.
  • Następna grupa to środki powlekające, do których należy parafina ciekła.
  • Kolejna to środki osmotyczne, które powodują przenikanie wody do światła jelita i zmiękczenie mas kałowych. Zaliczamy do nich laktulozę i makrogole.
  • Ostatnią i najsilniej działającą grupę stanowią środki pobudzające pracę jelita grubego, które pobudzają zwoje nerwowe znajdujące się w jelicie grubym (tzw. Kontaktowe środki przeczyszczające). Należą do nich senes, kruszyna, bisakodyl i pikosiarczan sodu. Leki z tej grupy należy zarezerwować dla sytuacji wyjątkowych, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń wodno-elektrolitowych, a także osłabienia pracy jelit i wystąpienia przyzwyczajenia do tych środków.

Wymienione wyżej preparaty służą do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach i nie stanowiących problemu przewlekłego. Zazwyczaj wystarcza przyjmowanie leku od 2 do 3 razy w tygodniu. Leki te powinny być stosowane tylko wtedy, gdy nie można osiągnąć prawidłowego wypróżnienia poprzez zmianę diety lub zastosowanie środków o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Leki te są przeciwwskazane w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) ich składniki leku. Nie należy ich stosować w niedrożności, zwężeniu, chorobach zapalnych jelita grubego, w tym w zaczopowaniu jelita masami kałowymi, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, szczególnie ostrych oraz w przypadku odwodnienia. Szczególną ostrożność należy zachować u osób młodych oraz w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować w przypadku zaburzeń czynności nerek. Należy unikać dłuższego niż zalecane stosowania leku, gdyż lek może powodować dalsze osłabienie ruchów jelit oraz ryzyko uzależnienia i konieczność przyjmowania coraz to większych dawek leku w celu uzyskania efektu przeczyszczającego. Nie należy stosować tych leków dłużej niż 1-2 tygodnie bez konsultacji lekarskiej.

Pozostałe produkty dostępne bez recepty (suplementy diety) wspomagają prawidłową pracę jelit.

Zobacz jakie leki na zaparcia możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej