reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Profilaktyka zawału i udaru

Choroba wieńcowa serca, zawał serca i udar mózgu spowodowane są zwężeniami tętnic w wyniku osadzania się w nich złogów tłuszczowych spowodowanego przez miażdżycę. Skrzepy krwi mogą wtedy łatwo zatkać zwężone tętnice prowadzące do serca lub do mózgu, zatrzymując całkowicie dopływ krwi do jego części i powodując obumarcie tkanki tych narządów.

Choroba wieńcowa i zawał serca

Choroba wieńcowa jest przewlekłą formą niedokrwienia mięśnia serca, jedna z tętnic wieńcowych nie jest wtedy zamknięta zupełnie. Nie dochodzi do martwicy mięśnia serca, ale do jego niedokrwienia; jest ono większe przy obciążeniu serca podczas wysiłku lub w stresie, a mniejsze w spoczynku. W chorobie wieńcowej niedokrwienie mięśnia serca jest odwracalne do czasu, gdy przepływ krwi wystarcza aby częściowo odżywić mięsień serca. W konsekwencji narastające niedokrwienie mięśnia serca może doprowadzić do zawału.

Do zawału serca dochodzi, gdy dopływ krwi przez jedną z tętnic wieńcowych do części mięśnia sercowego jest niewystarczający, co powoduje uszkodzenie niedokrwionego obszaru mięśnia serca. Ryzyko wystąpienia zawału zwiększa się wraz z wiekiem oraz w przypadku nadciśnienia, wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, otyłości, a także u osób palących papierosy. Zawał serca jest nagłym wypadkiem medycznym, może być śmiertelny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Udar mózgu

Do udaru niedokrwiennego mózgu dochodzi, gdy zostanie przerwany dopływ krwi do pewnego obszaru mózgu, spowodowany zablokowaniem jednej z tętnic odżywiających mózg. Udar powoduje utratę czucia, ruchów dowolnych lub czynności w częściach ciała, kontrolowanych przez uszkodzoną część mózgu. W udarze o ciężkim przebiegu chory może stracić przytomność. Udar może być śmiertelny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zapobieganie chorobie wieńcowej, zawałowi i udarowi

W zapobieganiu chorobie wieńcowej, zawałowi serca oraz udarowi mózgu największe znaczenie mają: rzucenie palenia, dieta niskotłuszczowa, ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie nadwagi, w miarę możliwości unikanie stresów.

Leki stosowane w profilaktyce zawału i udaru

W profilaktyce farmakologicznej największe znaczenie mają leki obniżające stężenie cholesterolu i tłuszczów w surowicy oraz leki zmniejszające krzepliwość krwi, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Leki stosowane w profilaktyce choroby wieńcowej i udaru mózgu są również wykorzystywane m.in. w profilaktyce zakrzepowo-zarostowej miażdżycy tętnic, w profilaktyce zakrzepów w migotaniu przedsionków serca oraz w sytuacjach, w których wskazana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa.

W leczeniu zapobiegawczym, wśród leków dostępnych bez recepty, największe znaczenie mają leki zmniejszające krzepliwość krwi, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Leki te są stosowane profilaktycznie a nie leczniczo. Należy pamiętać, że stosuje się je żeby zapobiec chorobie, jej nawrotom lub zaostrzeniom, a nie żeby ją bezpośrednio leczyć. O rozpoczęciu leczenia decyduje lekarz, który również ustala właściwą dawkę leku.

Zobacz jakie leki możesz zastosować w zapobieganiu zawałowi i udarowi

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej