reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Przedawkowanie leków

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz koniecznie wiedzieć jak się zachować gdy podasz dziecku niechcący zbyt dużą dawkę leku.

Przypadkowe zatrucia lekami najczęściej zdarzają się u  dzieci. Należy wiedzieć, że odczucia smakowe u dzieci mogą być nieco inne niż u dorosłych.  Dziecko może połknąć nawet najbardziej niesmaczne tabletki lub wypić najbardziej  niesmaczne toksyczne chemikalia.

Jeżeli dojdzie w twoim otoczeniu do przypadkowego połknięcia nieodpowiedniej dawki lub nieodpowiedniego leku, działaj szybko, ale jednocześnie spokojnie. Nie trać głowy, bo w ten sposób nie udzielisz pomocy. Pomagaj  zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Jeżeli zatruty jest w pełni przytomny, spróbuj wywołać wymioty, a potem podaj czystą wodę do picia. Dotyczy to tylko chorych przytomnych i zatrutych lekami. Nigdy nie wywołuj wymiotów u zatrutego chemikaliami, benzyną,  kwasami, zasadami oraz u zatrutych nieprzytomnych lub z zaburzeniami oddychania. Wywołanie  wymiotów w opisanych sytuacjach może spowodować bardzo groźnie powikłania, niekiedy nie do opanowania.

Nie podawaj nieprzytomnemu nic doustnie, nie wywołuj u niego wymiotów.

Wezwij natychmiast pogotowie ratunkowe lub zadzwoń pod nume ratunkowy 112 i podaj następujące informacje o zatruciu i zatrutym:

  • Podaj wiek zatrutego, jeżeli doszło do zatrucia u dziecka, podaj ile dziecko waży;
  • Jaki lek i o której godzinie został przyjęty;
  • Jaka ilość leku została przyjęta (zabezpiecz i miej pod ręką opakowania do przeczytania ratownikowi);
  • Czy zatruty choruje na jakąś chorobę przewlekłą, np. cukrzycę.

Zawsze pilnuj dziecka, gdy przebywa w mieszkaniu lub domu w miejscach, w których przechowywane są substancje chemiczne, środki czyszczące lub leki – nawet zabezpieczone. Większość zatruć lekami i środkami chemicznymi u dzieci zdarza się w łazience lub kuchni. 

 

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej