reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Przerost prostaty

Powiększona prostata powoduje zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Zaburzenia te z czasem nasilają się coraz bardziej i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie leczony rozrost prostaty może prowadzić do ,zwężenia a nawet zablokowania ujścia pęcherza moczowego. Przeczytaj jak postępować gdy podejrzewasz u siebie rozpoczynający się przerost prostaty.

Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest narządem odpowiedzialnym za produkcję wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Wraz z wiekiem mężczyzny narząd ten staje się mniej elastyczny i zaczyna zwiększać swoją objętość, a ponieważ znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, nawet niewielki jego rozrost może powodować u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Ponieważ prostata jest gruczołem zależnym głównie od męskiego hormonu płciowego – testosteronu, zmieniające się wraz z wiekiem wytwarzanie tego hormonu powoduje stopniową dysfunkcję prostaty.

Powiększona prostata powoduje zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Zaburzenia te z czasem nasilają się coraz bardziej i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najbardziej kłopotliwe to zwiększona częstość oddawania moczu w dzień – któremu towarzyszy uczucie nagłego parcia na mocz, oraz konieczność kilkukrotnego oddawania moczu w nocy. Oddawaniu moczu bardzo często towarzyszy piekący ból. Z czasem pojawia się także problem z nietrzymaniem moczu. Nie leczony rozrost prostaty może prowadzić do niekorzystnych zmian w pęcherzu i w nerkach (np. Do zwężenia a nawet zablokowania ujścia pęcherza moczowego).

Kiedy objawy przerostu prostaty są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy zauważysz problemy z oddawaniem moczu zawsze powinieneś omówić to z lekarzem.
  • Gdy wystąpią u ciebie dodatkowo objawy sugerujące zapalenie dróg moczowych – ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste parcie na mocz przy jednoczesnym oddawaniu niewielkich ilości moczu, gorączka.
  • Gdy stwierdzisz obecność krwi w moczu.
  • Gdy nastąpi nagłe zatrzymanie moczu.
  • Gdy którykolwiek z występujących dotychczas objawów nasili się lub pojawią się nowe.

Rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego (prostaty) musi ustalić urolog, ponieważ jego objawy mogą być podobne do objawów raka prostaty. Lekarz również określa stopień zmian zachodzących w tym narządzie. Na ich podstawie oraz w zależności od występujących dolegliwości, lekarz dobiera indywidualnie sposób leczenia.

Zobacz jakie leki na przerost prostaty możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej