reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy objawy przerostu prostaty?

Powiększona prostata powoduje zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Nie leczony rozrost prostaty może prowadzić do niekorzystnych zmian w pęcherzu i w nerkach. Przeczytaj jak postępować gdy podejrzewasz u siebie rozpoczynający się przerost prostaty. Pamiętaj, że postępowanie tu przedstawione jedynie może przynieść ulgę ale leczenie przerostu prostaty i kontrole prowadzi lekarz urolog.

Postępowanie w przeroście prostaty

Każdy mężczyzna po 50. Roku życia powinien przechodzić u lekarza regularne badanie prostaty i  stosować się do zaleceń lekarza. W tym również przyjmowanie leków dostępnych bez recepty powinno być uzgodnione z lekarzem. Należy zachować dużą czujność. Rak gruczołu krokowego jest trzecim z kolei nowotworem złośliwym u mężczyzn w polsce, częściej występują rak płuca i rak jelita grubego. Odpowiednio wcześnie wykryty rak gruczołu krokowego daje szanse wyleczenia. Dlatego u mężczyzn po 50. Roku życia tak istotne są regularne (przynajmniej raz na rok) wizyty u urologa, podczas których lekarz może wykonać badania kontrolne prostaty.

Leki stosowane w przeroście prostaty

Leki te nie hamują rozrostu prostaty, a jedynie zmniejszają dolegliwości z nim związane, takie jak częste oddawanie moczu, konieczność oddawania moczu w nocy, utrudnione oddawanie moczu, oddawanie moczu kroplami.

W celu zmniejszenia częstości oddawania moczu w nocy, należy dodatkowo ograniczyć ilość przyjmowanych płynów przed snem, a także unikać w godzinach wieczornych przyjmowania kawy czy herbaty, które działają szczególnie moczopędnie. Towarzysząca nadwaga dodatkowo osłabia mięśnie dna miednicy i w związku z tym nasila problemy z nietrzymaniem moczu – warto więc zadbać o utrzymywanie właściwej masy ciała. Także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są pomocne w łagodzeniu objawów związanych z łagodnym rozrostem prostaty.

Stosowanie leków dostępnych bez recepty w łagodnym rozroście prostaty nie zwalnia pacjenta z regularnych badań kontrolnych stanu prostaty. Terapia tymi lekami nie może zastąpić interwencji chirurgicznej, jeśli jest ona konieczna. Niezbędna jest systematyczna kontrola lekarska łagodnego rozrostu prostaty, która obejmuje badania zlecone przez lekarza, m.in. Badanie per rectum oraz oznaczanie specyficznego antygenu psa, co pozwoli wykryć ewentualny nowotwór gruczołu krokowego (prostaty).

Zobacz jakie leki na przerost prostaty możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej