reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Przeziębienie u kobiet w ciąży

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym też na wirusy.

Przeziębienie jest infekcją wirusową górnych dróg oddechowych, do którego dochodzi drogą kropelkową. Stąd należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami z objawami przeziębienia, a także zatłoczonych miejsc jak środki komunikacji czy galerie handlowe. Ryzyko wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście nie jest tak, że każda infekcja wirusowa u ciężarnej kobiety spowoduje przenikanie wirusa do płodu i wywoła u niego infekcję. Nie oznacza to jednak, że infekcje wirusowe mogą być bagatelizowane przez kobietę w ciąży. Łagodne przeziębienie kobieta w ciąży może leczyć samodzielnie, istotne jest jednak uważne obserwowanie objawów. Jeśli nie ulegną poprawie w ciągu kilku dni lub nasilą się, konieczne jest wizyta u lekarza. Infekcje wirusowe o ciężkim przebiegu, którym towarzyszą wysoka gorączka, nasilony kaszel i duszność, od samego początku powinny być nadzorowane przez lekarza, który w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie po ocenie korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Jak leczymy przeziębienie w ciąży

Przeziębienie któremu towarzyszą łagodne objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, ból głowy, zatkany nos, kaszel, drapanie w gardle i ogólne rozbicie, można samodzielnie łagodzić domowymi sposobami. Objawy złagodzą herbaty z miodem, imbirem, malinami czy cytryną, herbaty z czarnego bzu lub dzikiej róży. Można je przygotować samodzielnie lub kupić gotowe produkty w postaci herbat, syropów lub suplementów diety. Napotnie działają napary z lipy lub gotowe preparaty z lipą. Cebula i czosnek są naturalnymi środkami stosowanymi w łagodzeniu przeziębienia; mogą być przyjmowane z posiłkiem lub w postaci gotowych preparatów dla kobiet w ciąży. Drapanie w gardle złagodzi płukanie gardła roztworem soli, naparem z szałwii, a także napar z siemienia lnianego. Bardzo ważny jest wypoczynek, właściwe nawodnienie organizmu i spożywanie zdrowych posiłków.
W łagodzeniu kataru można bezpiecznie stosować preparaty zawierające sól fizjologiczną, sól hipertoniczną, wodę morską, a także maść majerankową. W łagodzeniu kaszlu i podrażnionego kaszlem gardła można stosować napary z prawoślazu oraz gotowe syropy zawierające prawoślaz lub babkę lancetowatą. Drapanie w gardle złagodzą także pastylki zawierające miód lub propolis.

Czego nie można przyjmować w ciąży lub można przyjąć po konsultacji z lekarzem

Kobieta w ciąży nie powinna samodzielnie podejmować leczenia żadnymi lekami, również dostępnymi bez recepty, bez skonsultowania się z lekarzem. W łagodzeniu gorączki i bólu głowy lekiem bezpiecznym w każdym okresie ciąży jest paracetamol. Kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna) w ogóle nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, głównie ze względu na zwiększanie ryzyka krwawień. W ostatnim trymestrze ciąży nie wolno stosować żadnych preparatów zawierających leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takie jak deksibuprofen, deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, naproksen, metamizol, z powodu możliwych komplikacji bezpośrednio przed, w czasie i po porodzie, zarówno u matki jak i u dziecka. W pozostałym okresie ciąży leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen lub paracetamol mogą być stosowane po konsultacji z lekarzem, który uzna ich zastosowanie za zdecydowanie konieczne. W okresie ciąży w łagodzeniu suchego kaszlu nie wolno stosować preparatów zawierających kodeinę lub dekstometorfan, które są podstawowymi składnikami leków tłumiących kaszel.

Pamiętaj sprawdź każdy lek przed użyciem czy możesz go zastosować jeśli jesteś w ciąy. 
Na początku ciąży omów z lekarzem prowadzącym, które leki możesz zastosować w powszechnych dolegliwościach takich jak np. przeziębienie. 

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej