reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Przeziębienie

Przeziębienie jest najczęstszym stanem gorszego samopoczucia, występującym sezonowo, szczególnie występującym skupiskach ze względu ogromną ilość otaczających nas, stosunkowo łagodnych wirusów. Zmiany temperatury otoczenia sprzyjają przejściowemu, łagodnemu osłabieniu odporności i zarażaniu się tą pospolitą chorobą. Przeziębienie musimy odróżnić od grypy. 

Przeziębienie jest łagodną infekcją wirusową górnych dróg oddechowych przebiegającą z umiarkowaną gorączką, bólem głowy, bólem gardła, katarem, kaszlem, osłabieniem i gorszym samopoczuciem. Przeziębienie rozwija się stopniowo, najpierw pojawia się lekkie drapanie i ból w gardle oraz kichanie. Z czasem objawy się nasilają – dołącza wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa, przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa, a następnie kaszel, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i bóle mięśniowe, ale o mniejszym nasileniu niż w grypie.

Kiedy objawy przeziębienia są niepokojące i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Jeśli wystąpi wysoka gorączka, szczególnie trudna do obniżenia.
  • Jeśli początek choroby jest nagły, wygląda poważnie i niepokojąco.
  • Jeśli objawy są nasilone lub występują objawy dodatkowe, np. Ból ucha, ból w klatce piersiowej, nasilony kaszel.
  • Jeśli objawy nie ustępują pod podaniu leków stosowanych samodzielnie.
  • Jeśli przeziębione jest niemowlę, osoba w podeszłym wieku, niepełnosprawna lub chorująca na choroby przewlekłe.

Grypa

Grypa również jest infekcją wirusową, jednak o gwałtownym początku i cięższym przebiegu. Rozpoczyna się dreszczami i wysoką gorączką (powyżej 39oc), bólami mięśni i stawów oraz bardzo złym samopoczuciem. Towarzyszy temu ból głowy, może wystąpić ból oczu i światłowstręt. Ból gardła i katar pojawiają się w dalszej kolejności. Przeziębienie trwa zazwyczaj 5 do 7 dni, grypa trwa dłużej. Grypa jest chorobą niebezpieczną, której nie należy bagatelizować. Wymaga kontaktu z lekarzem i leczenia lekami przepisywanymi na receptę. Na czas choroby należy pozostać w domu, aby wyleczyć grypę do końca z uwagi na zagrażające powikłania. Najczęstszymi powikłaniami grypy są: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa. Rzadko występują zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowych.

Pamiętaj staraj się odróżnić objawy przeziębienia od grypy. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Jest to ważne, ponieważ w przypadku stwierdzenia grypy – najlepiej potwierdzonej testem, lekarz może przepisać efektywne leczenie.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej