reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Rumień pieluszkowy i odparzenia skóry

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, a skóra okolicy podpieluszkowej – szczególnie. Należy na tę okolicę bardzo uważać i właściwie ją pielęgnować. Gdy dojdzie do odparzenia skóry w tych okolicach należy to leczyć, a gdy jest bardzo nasilone pokazać lekarzowi.

W okolicach krocza, szczelnie przykrytych pieluchą – na skutek wilgoci i kontaktu z substancjami drażniącymi – mogą pojawić się zmiany na skórze w postaci zaczerwienienia, podrażnienia i rozlanej wysypki, nazywane rumieniem pieluszkowym lub pieluszkowym zapaleniem skóry. Takie odparzenie jest swędzące i piekące, w związku z tym niemowlę reaguje płaczem na dotyk tych okolic. W związku z kontaktem z moczem i kałem, gdy podrażnienie się przedłuża i gdy skóra się robi rozmiękła, zmacerowana, najczęściej dochodzi do wtórnego zakażenia grzybiczego – drożdżakowego.

Kiedy rumień pieluszkowy jest niepokojący i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy zmiany na skórze utrzymują się mimo stosowania odpowiednich preparatów. Zmiany skórne mogą być spowodowane dodatkową infekcją grzybiczą – wymaga to konsultacji lekarza i zastosowania odpowiednich środków przeciwgrzybiczych, rzadko przeciwbakteryjnych.
  • Gdy zmiany na skórze są rozległe i zaczynają zajmować inne części ciała – uda, dolną część brzucha.
  • Gdy na skórze powstają sączące pęcherze, krwawiące rany lub krostki – mogą one również świadczyć o pojawieniu się wtórnej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Jak postępujemy z rumieniem pieluszkowym u dzieci?

W zapobieganiu powstawania odparzeń skóry i rumienia pieluszkowego najważniejsza jest właściwa codzienna higiena okolic intymnych i stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji skóry, zapobiegających powstawaniu odparzeń.

Żeby zapobiec wystąpieniu lub rozwinięciu się rumienia musimy częściej zmieniać pieluszki, wietrzyć okolicę podpieluszkową czyli pozwolić leżeć dziecko z pieluszką rozpiętą lub bez pieluszki, ograniczyć lub zrezygnować z wilgotnych chusteczek do pielęgnacji tylko przy każdym przewinięciu myć dziecko lenią wodą z delikatnym środkiem myjącym. Po umyciu staranne osuszamy skórę i smarujemy  środkami łagodzącymi odparzenia. Takie postępowanie zazwyczaj wystarcza do ustąpienia zmian na skórze. Jeśli mimo takiej systematycznej pielęgnacji rumień będzie narastał należy zgłosić się do lekarza.

Jakie leki stosujemy gdy wystąpi rumień pieluszkowy?

Na rynku znajdujemy dużo preparatów dermatologicznych stosowanych zarówno w leczeniu powstałych zmian na skórze, jak i w codziennej pielęgnacji skóry okolicy podpieluszkowej u niemowląt. Produkty kosmetyczne przeznaczone są do pielęgnacji tych okolic i zapobiegania powstawaniu rumienia pieluszkowego.

Jeśli zmiany na skórze okolicy podpieluszkowej u niemowlęcia nie ustępują po stosowaniu preparatów pielęgnacyjnych przedstawionych poniżej należy skontaktować się z lekarzem, żeby zlecił środki przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne. Infekcja grzybicza lub bakteryjna jest najczęstszym powikłaniem rumienia pieluszkowego.

Uwaga: nie można samodzielnie stosować maści lub kremów zawierających sterydy.

Zobacz jakie preparaty na odparzenie pieluszkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by Sellers Patton on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej