reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

ukaszenie przez owada

Ukąszenia przez owady

Ukąszenia przez owady występują głównie w lecie. Poza szczególnymi przypadkami opisanymi w artykule, występują na odkrytych częściach ciała, czym różnią się od innych wysypek np. Alergicznych lub spowodowanych chorobą zakaźną. Przeczytaj więcej o zmianach na skórze wywołanych ukąszeniami owadów.

Najczęstsze ukąszenia, z którymi mamy do czynienia i którym możemy sami zaradzić, to ukąszenia przez komary, pszczoły i osy oraz meszki. Mechanizm powstawania odczynu uczuleniowo-zapalnego powstającego w miejscu ukąszenia jest w wymienionych przypadkach podobny, choć odczyn po ukąszeniu wygląda nieco inaczej.

  • Komar nagryza skórę szczękami i wsuwa do skóry cienki rurkowaty organ, przez który pije krew jak przez słomkę. Ślina komara zawiera substancje, które miejscowo hamują krzepnięcie ludzkiej krwi oraz substancje, które powodują w skórze miejscowy odczyn zapalno-alergiczny.
  • Pszczoły, w akcie samoobrony przed człowiekiem, wkłuwają żądło, poprzez które wpuszczają do skóry człowieka jad zgromadzony w gruczole znajdującym się w odwłoku. Gdy pszczoła odlatuje, żądło razem z gruczołem zostaje w skórze człowieka i z gruczołu uwalnia się jad do organizmu człowieka jeszcze przez 2-3 minuty. Po użądleniu pszczoła ginie.
  • Użądlenia spowodowane przez osy wywołują podobny efekt, jak użądlenia pszczół, niemniej jednak osy mają cieńsze żądła i mogą ich używać wielokrotnie. Pomimo to, użądlenia os również wywołują intensywny odczyn zapalno-alergiczny.
  • Meszki mimo swoich niepozornych rozmiarów, posiadają bardzo silne szczęki, a ich ślina jest bardzo toksyczna. Poza tym najczęściej atakują masowo i stąd reakcja uczuleniowa skóry po ich ugryzieniu jest bardzo silna.

Kiedy ukąszenia owadów u dzieci są niepokojące i należy wezwać lub szukać pomocy lekarskiej?

  • Gdy dziecko ukąszone zaczyna odczuwać duszność, słabnie, pojawiają się duże lub uogólnione zmiany pokrzywkowe i obrzękowe na skórze i gdy pogarsza się ogólne samopoczucie.
  • Szczególny przypadek stanowi użądlenie przez pszczołę lub osę, która dostała się do jamy ustnej lub gardła, np. Z sokiem owocowym. Wszystkie użądlenia w język, podniebienie miękkie, a szczególnie w nagłośnię są groźne i wymagają natychmiastowego podjęcia kroków ratowania życia. Obrzęk tych narządów może doprowadzić do uduszenia.
  • Jeśli ukąszenia przez owady dotyczą twarzy i odczyny po ukąszeniach są duże.
  • Jeśli po ugryzieniach owadów skóra uległa znacznemu podrażnieniu z powodu np. Drapania, szczególnie gdy podejrzewany zakażenie tych zranień.
    Jeśli zmiany po ukąszeniach nie ustępują po samodzielnym leczeniu.

Postępowanie po ukąszeniu i zapobieganie

Należy pamiętać, że po użądleniu pszczoły należy natychmiast usunąć żądło ze skóry dziecka, w celu zahamowania uwalniania się jadu. Po ukąszeniu przez komara lub meszki, po użądleniu przez pszczołę lub osę, należy przede wszystkim starać się powstrzymać przed drapaniem skóry w miejscu ukąszenia, aby uniknąć podrażnienia i zakażenia skóry. Należy zastosować środki zmniejszające odczyn zapalno-alergiczny skóry i swędzenie.

Żeby zapobiec ukąszeniom przez owady, należy unikać okoliczności sprzyjających oraz stosować środki zapobiegawcze (np. Płyny i inne środki przeciwko komarom). W przypadku pszczół i os należy sprawdzać dokładnie miejsce, w którym dziecko siada i bawi się na świeżym powietrzu, a także naczynia pozostawione bez osłony. Owady te atakują człowieka, gdy są zagrożone i najczęściej wbijają żądło, kiedy zostaną uciśnięte.

Leki bez recepty stosowane po ukąszeniach przez owady

Leczenie odczynów po ukąszeniu jest objawowe i ma na celu złagodzenie odczynu alergiczno-zapalnego powstałego na skutek drażniącego działania samego ugryzienia i ukłucia oraz wprowadzenia pod skórę wydzielin owada – śliny lub jadu. Nasilenie odczynu skórnego zależy od skłonności organizmu. Samodzielnie możemy stosować leki przeciwuczuleniowe do stosowania na skórę dostępne bez recepty, które złagodzą świąd i obrzęk. W razie znacznego obrzęku po ukąszeniu na kończynach można zastosować leki zmniejszające obrzęk zawierające octanowinian glinu, a także zastosować zimne okłady z roztworu sody oczyszczonej lub octu.

W przypadku bardzo nasilonego i rozległego odczynu konieczne może być zastosowanie leków przeciwalergicznych działających ogólnie, czyli przyjmowanych doustnie.

Zobacz jakie leki możesz zastosować u twojego dziecka miejscowo na skórę po ukąszeniu

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej