reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj
Tagi: wzdęcia gazy

reklama

Wzdęcia i gazy

Fermentacja i powstawanie gazów w jelitach występuje zawsze. Występuje wtedy uczucie pełności w jelitach i pojawiają się odgłosy przelewania w jelitach. Dodatkowo u każdego zdarza się uchodzenie gazów jelitowych o nieprzyjemnym zapachu. Co zrobić, żeby zmniejszyć te efekty. Zobacz jakie preparaty możesz przyjmować, żeby się lepiej poczuć w pracy lub w towarzystwie.

W jelitach, w trakcie trawienia pokarmu, zawsze i u każdego, zachodzą liczne procesy fermentacyjne, których jednym z produktów są gazy. Ilość gazów zależy głównie od rodzaju pokarmu, który spożyliśmy. Wzdęcia bywają również spowodowane nadmiernym połykaniem powietrza (szczególnie u małych dzieci). Niekiedy wzdęcia są jednym z objawów zaburzeń drożności przewodu pokarmowego (np. W zaparciu lub niedrożności jelit). Wzdęcia dają znać o sobie w nieprzyjemny sposób. We wzdęciach mamy do czynienia z uczuciem pełności w obrębie jelit i z odgłosami przelewania się treści jelitowej. Dodatkowo chorzy uskarżają się na niekontrolowane uchodzenie gazów jelitowych o nieprzyjemnym zapachu. Silne wzdęcia mogą również być przyczyną bólów brzucha lub prowadzić do stałego uczucia napięcia w jamie brzusznej.

Kiedy wzdęcia są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

Gdy nagłym wzdęciom towarzyszą bóle brzucha i niemożliwe staje się oddanie kału i gazów.
Jeśli wzdęcia i gazy jelitowe nie ustępują lub powodują silne bóle brzucha.

Postępowanie we wzdęciach

Przy skłonnościach do wzdęć i wydobywania się gazów jelitowych powinno się ograniczyć spożywanie potraw powodujących wzdęcia. Należą do nich: cebula, rośliny strączkowe, kapusta, rzodkiew, czosnek, kapusta kiszona, niektóre owoce (np. Morele) i sztuczne słodziki. Jedzenie bez pośpiechu zapobiega połykaniu dużej ilości powietrza. Herbatki z kminku, rumianku i kopru włoskiego łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami.

Leki przeciw wzdęciom

Większość leków przeciw wzdęciom to związki o małym napięciu powierzchniowym, które zmieniają napięcie powierzchniowe baniek gazu powodując rozdrabnianie większych baniek gazów na małe pęcherzyki, które łatwiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Podane doustnie łagodzą wzdęcia i ułatwiają usuwanie nadmiaru gazu z przewodu pokarmowego. Stosowane są w kolkach jelitowych spowodowanych gazami, w tym w kolce niemowlęcej, we wzdęciach, w przygotowaniu do badań diagnostycznych przewodu pokarmowego. Zawsze należy sprawdzić w informacji o leku lub w ulotce od jakiego wieku można stosować dany preparat. Produkty przeciw wzdęciom dostępne bez recepty mogą być również zarejestrowane jako wyrób medyczny lub suplement diety.

Zobacz jakie leki na wzdęcia możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej