reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ząbkowanie

Ząbkowanie jest jednym z procesów rozwojowych niemowlęcia, który wzbudza emocje młodych rodziców zarówno jako proces rozwojowy – „dlaczego moje dziecko jeszcze nie ząbkuje?” oraz w zakresie łagodnych dolegliwości towarzyszącym ząbkowaniu.

Ząbkowanie dotyczy każdego dziecka

Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia. Po ukończeniu 3 roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie zęby mleczne. Ząbkowanie niemowlęcia jest procesem fizjologicznym, nieniosącym za sobą powikłań, niekiedy wpływającym na ogólne samopoczucie niemowlęcia, dla którego jedzenie jest podstawową i najważniejszą czynnością życiową.

Pamiętajmy, że ząbkujące niemowlę jest dzieckiem zdrowym, tylko ząbkującym. Dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą wystąpić miejscowo w okolicy wyrzynających się ząbków, są to: obrzmienie dziąseł, nadmierne ślinienie. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć objawy ogólne, jak niepokój oraz niekiedy stan podgorączkowy lub luźniejsze stolce. W przypadku wystąpienia objawów ogólnych o znacznym nasileniu musimy zwrócić się o pomoc do pediatry, ponieważ w trakcie ząbkowania mogą wystąpić objawy, które niesłusznie mogą zostać przypisane ząbkowaniu – gorączka może być objawem infekcji, nasilony niepokój może być objawem zapalenia ucha, a luźne stolce mogą zwiastować biegunkę.

Kiedy objawy wiązane z ząbkowaniem mogą być niepokojące i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

  • gdy niepokój wydaje się nieproporcjonalnie nasilony do stanu dziecka.
  • gdy u dziecka występują objawy ogólne jak niepokój, gorączka lub luźne stolce, a nie możemy się dopatrzeć wyraźnych miejscowych objawów ząbkowania.
  • gdy pomimo miejscowych objawów ząbkowania występuje wysoka gorączka, znacznie nasilony niepokój, szczególnie występujący na zmianę z okresami nadmiernego uspokojenia dziecka, znacznie nasilona biegunka. Dolegliwości te prawdopodobnie nie są związane z ząbkowaniem, a z chorobą niezależną od wyżynania się ząbków.
  • ogólny stan dziecka budzi niepokój rodziców – dziecko nie sprawia wrażenia zdrowego.
  • gdy miejscowy obrzęk w buzi jest zbyt duży niż wynikałoby to z ząbkowania lub gdy w jamie ustnej są inne zmiany chorobowe jak afty, zaczerwienienia lub zaczerwienione gardło.

Czy na pewno nasze dziecko źle się czuje z powodu ząbkowania?

Niekiedy szereg objawów ogólnych występujących u dziecka jest zbyt łatwo przez rodziców składanych na karb ząbkowania. Pamiętajmy, że wszystkie objawy ogólne – jeśli towarzyszą ząbkowaniu – są wyrażone w bardzo umiarkowanym stopniu. Niepokój nie jest napadowy a wyraźnie związany z uczuciem podrażnienia w buzi, gorączka nie jest wysoka a jedynie mamy do czynienia ze stanami podgorączkowymi, nie występuje biegunka a luźniejsze stolce są oddawane niewiele częściej niż normalnie.

Jak postępujemy w ząbkowaniu u dzieci?

Gdy jesteśmy przekonani, że dolegliwości dziecka związane są z ząbkowaniem i chcemy dziecku pomóc, rozpoczynamy od wykorzystania wszystkich naturalnych środków złagodzenia dyskomfortu dziecka.

Jeśli nasze dziecko ma gorsze samopoczucie i jest niespokojne, uspokajamy je a w przypadku zmniejszonego apetytu lub luźniejszych stolców stosujemy odpowiednią dietę i podajemy odpowiednią ilość płynów.

W zakresie objawów miejscowych (czyli bolesnych nabrzmiałych dziąseł, ślinienia się, gryzienia zabawek) pamiętamy o uspokajaniu dziecka, podawaniu pokarmów chłodniejszych niż zwykle i półpłynnych oraz o podaniu chłodnych płynów do picia. Dajmy dziecku gryzaczek i coś do pocierania dziąseł.

Jakie leki stosujemy w ząbkowaniu u dzieci?

Leki stosujmy w ostatniej kolejności. Podajmy dziecku opisane niżej leki stosowane miejscowo. Niekiedy możemy podać dziecku ogólnie działające leki przeciwbólowe np. Paracetamol lub ibuprofen, ale wyłącznie po upewnieniu się, że to ból spowodowany ząbkowaniem jest przyczyną niepokoju dziecka, czyli po konsultacji lekarza.

Miejscowo na obolałe dziąsła stosujemy preparaty zawierające lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco i przeciwbólowo. Pozostałe składniki mają działanie pomocnicze – wspomagające działanie przeciwzapalne i odkażające w jamie ustnej.

Zobacz jakie leki na ząbkowanie możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej