reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Zaburzenia męskich reakcji seksualnych

Zaburzenia  reakcji seksualnych u mężczyzn nie są nie są chorobą, na którą jest proste lekarstwo. Zazwyczaj mają złożone podłoże niekiedy organiczne, najczęściej psychogenne. Z reguły jest to suma czynników. Najczęściej występują psychogenne zaburzenia wzwodu i zaburzenia wytrysku.

Zaburzenia erekcji to niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Problem ten dotyczy coraz większej liczby mężczyzn w dojrzałym wieku, a jednocześnie jest to nadal temat wstydliwy. Reakcje seksualne są w dużym stopniu wyzwalane przez bodźce emocjonalne, stąd przyczyny zaburzeń erekcji mogą mieć podłoże psychologiczne, np. Lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku, niska samoocena, problemy w relacjach z partnerką, lęki związane z przeżyciami w dzieciństwie lub negatywne doświadczenia z poprzednich związków. Zaburzenia erekcji mogą być również następstwem poważnych chorób, np. Cukrzycy, miażdżycy, chorób prostaty, stwardnienia rozsianego, urazu rdzenia kręgowego, chorób układu krążenia i innych. Dużą rolę odgrywają także nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków, palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków (np. Leków przeciwnadciśnieniowych, leków przeciwdepresyjnych, uspokajających).

W czasie snu opisany mechanizm działa bez udziału świadomości i jest to najprostszy test pozwalający na zróżnicowanie zaburzeń erekcji psychogennych od organicznych. Samoistne występowanie erekcji podczas snu lecz jej brak na jawie świadczy o tle psychogennym zaburzeń. Brak erekcji dziennych i nocnych  skłania do poszukiwania choroby, której jednym z objawów mogą być zaburzenia erekcji.

Przedwczesny wytrysk jest złozonym zagadnieniem również głównie psychogennym.

Kiedy należy się skontaktować z lekarzem?

W zasadzie w każdym przypadku podjęcia decyzji o przyjmowaniu leków stosowanych w zaburzeniach erekcji należy przedtem omówić to z lekarzem.

Preparaty stosowane w zaburzeniach erekcji i przedwczesnym wytrysku

Ponieważ jedną z przyczyn zaburzeń erekcji i przedwczesnego wytrysku są problemy psychologiczne, psychoterapia jest niezbędnym elementem kompleksowego leczenia tych zaburzeń.

Leki uzupełniające niedobory hormonalne u mężczyzn mogą być stosowane po laboratoryjnym potwierdzeniu tych niedoborów i decyzji lekarza o możliwości ich stosowania. Przyjmowanie dodatkowych ilości prasteronu (dehydroepiandrosteronu, dhea) może korzystnie działać na niektóre objawy zależne od podeszłego wieku i korzystnie wpływać m.in. Na erekcję, popęd płciowy i ogólne samopoczucie.

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (syldenafil) działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Leki te pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. Syldenafilu nie mogą zażywać pacjenci, którzy przyjmują lek z grupy azotanów organicznych (w każdej postaci: tabletki, aerozol podjęzykowy, systemy transdermalne) w celu łagodzenia objawów choroby wieńcowej – jednoczesne zastosowanie tych leków z syldenafilem może zagrażać życiu. Przed zastosowaniem syldenafilu należy bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w której znajdują się wszystkie przeciwwskazania i ostrzeżenia dotyczące tego leku. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Na rynku znajdują się również suplementy diety zawierające składniki, które pomagają wywołać i wzmocnić erekcję.

W przedwczesnym wytrysku możemy zastosować miejscowe preparaty zmniejszające nadwrażliwość członka.

Zobacz jakie leki moźesz zastosować na zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by stockcatalog on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej