reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza jest dolegliwością dość częstą, uciążliwą i przykrą. Konieczność częstego oddawania moczu, parcie, pieczenie powodują, że szukamy jak najszybciej leczenia. Pierwsze zachorowanie trzeba omówić z lekarzem ale przy nawrotach nie potrzebujemy już wizyty u lekarza i możemy sobie pomagać samemu. Przeczytaj więcej o zapaleniu pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane najczęściej przez bakterie dostające się do pęcherza przez cewkę moczową. Infekcja ta dotyczy częściej kobiet, gdyż cewka moczowa kobiety jest o wiele krótsza niż mężczyzny, i w związku z tym bakterie mają krótszą drogę do przebycia. U niektórych kobiet zapalenie pęcherza moczowego może mieć tendencję do nawracania. Ze względu na powszechność schorzenia, częstość nawracania i stosunkowo niewielką liczbę powikłanych przypadków, możliwe jest leczenie nawrotów samodzielne lekami bez recepty. Pierwszy przypadek infekcji oraz wszystkie zachorowania podejrzane o zajęcie innych odcinków układu moczowego, powinny być leczone przez lekarza. U mężczyzn przyczyną zapalenia pęcherza moczowego może być przerost prostaty. Zapalenie pęcherza moczowego częściej występuje u osób z wadami w budowie układu moczowego, chorych na cukrzycę, u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy oraz u osób z założonym cewnikiem (rurką z tworzywa sztucznego umieszczoną w cewce moczowej, która służy do odprowadzania moczu). Zapalenie pęcherza u mężczyzn powinno być leczone przez lekarza.

Charakterystyczną cechą zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie częstego parcia na mocz, przy czym najczęściej wydalane są tylko małe ilości moczu. Oddawaniu moczu towarzyszy piekący lub kłujący ból w cewce moczowej. Mocz może być mętny lub nawet krwisty i mieć nieprzyjemny zapach.

Kiedy objawy zapalenia pęcherza moczowego są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszą wysoka gorączka, wymioty, bóle w okolicach nerek lub ból głowy.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego zdarzy się podczas ciąży.
  • Jeśli w moczu pojawia się krew.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego występuje u mężczyzn lub dzieci.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie ustąpi lub nie poprawi się po kilku dniach samodzielnego leczenia.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego występuje nawracająco i często się powtarza.

Czasami zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy gorączka i złe samopoczucie. W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego ma łagodny przebieg i nie prowadzi do powikłań. Należy jednak wiedzieć, że może ono przenieść się drogami moczowymi wyżej – do nerek i wywołać zapalenie nerek.

Zobacz jakie leki na zapalenie pęcherza możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej