reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj
Tagi: zaparcia

reklama

Zaparcia

Każdy człowiek oddaje stolec z różną częstotliwością. Podczas zaparcia odczuwane jest nieprzyjemne przepełnienie jelita. Próby wypróżnienia, połączone są ze znacznym wysiłkiem, często są nieskuteczne i towarzyszy im oddawanie twardego stolca, skurcze jelit oraz ból. Zaparciom można zapobiegać lub sobie pomagać.

Każdy człowiek oddaje stolec z różną częstotliwością. Badania wykazują, że rozbieżność pod tym względem w niektórych przypadkach jest większa niż nasze o tym wyobrażenie. Zaparciem nazywamy wypróżnianie się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Najważniejsze jest, żeby nasz naturalny rytm wypróżnienia był efektywny pod względem oczyszczenia naszego organizmu oraz, żeby zaleganie stolca w jelitach lub wypróżnienie nie powodowało dolegliwości. Podczas zaparcia odczuwane jest nieprzyjemne przepełnienie jelita. Próby wypróżnienia, połączone są z wielkim wysiłkiem, często są daremne i towarzyszy im oddawanie twardego stolca, skurcze jelit oraz ból. Zwykłe zaparcie jest wprawdzie nieprzyjemne, ale niegroźne.

Zaparcie jest często spowodowane złym stylem odżywiania. Brak ruchu, stres, brak czasu oraz problemy natury psychicznej mogą również przyczynić się do wystąpienia zaparcia. Niekiedy pracę jelit osłabia przyjmowanie pewnych leków (np. Leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne lub preparaty glinu stosowane w chorobie wrzodowej żołądka). U kobiet wpływ na pracę jelit ma ponadto cykl menstruacyjny, menopauza oraz ciąża.

Zaparcie stanowi problem, jeżeli jest przyczyną bólów brzucha, bólów przy oddawaniu stolca, jeśli twarde grudki stolca są wyczuwalne przez powłoki brzucha, jeśli z tego powodu występuje gorsze samopoczucie lub jeśli w stolcu pojawi się krew.

Kiedy zaparcia są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy zaparcie pojawia się nagle i bez przyczyny, szczególnie gdy towarzyszy mu krwawienie, ból brzucha i wymioty.
  • Gdy zaparcie występuje u noworodka, niemowlęcia, osób w podeszłym wieku lub upośledzonych (szczególnie z ograniczoną możliwością poruszania się).
  • Jeśli zaparcie występuje na zmianę z biegunką.
  • Gdy zaparcie może być spowodowane przyjmowaniem określonych leków.
  • Gdy zaparcie się powtarza, a leczenie samodzielne jest nieskuteczne.

Niedrożność jelit

Zaparcia nie należy mylić z pojawiającą się nagle niemożnością oddania stolca, której towarzyszą bóle brzucha i wymioty. Stan taki jest ostrym zagrożeniem zdrowia, spowodowanym niedrożnością jelit, szczególnie zagrażającym osobom w podeszłym wieku. U osób starszych do niedrożności mogą prowadzić również przewlekłe zaparcia. Niedrożność jelit jest stanem nagłym, najczęściej wymaga przeprowadzenia operacji brzusznej w trybie nagłym.

Zobacz jakie leki na zaparcia możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej