reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Zaparcie u dzieci

Każdy człowiek oddaje stolec z różną częstotliwością. Najważniejsze jest, żeby nasz naturalny rytm wypróżnienia był efektywny pod względem oczyszczenia naszego organizmu oraz żeby zaleganie stolca w jelitach lub wypróżnienie nie powodowało dolegliwości. Zaparcie stanowi problem u części dzieci. Przeczytaj o zaparciach u dzieci.

Zaparciem nazywamy utrudnione, rzadziej niż 3 razy w tygodniu, wymagające wysiłku wydalanie stolca o nieprawidłowej objętości lub nadmiernie zbitej konsystencji. Stolce w zaparciu są zbyt małe, niekiedy zbyt duże oraz trudne do wydalenia, niekiedy wydalenie stolca jest niepełne.

Zaparciem nie jest rzadsze niż ogólnie przyjęte oddawanie stolca, jeśli nie sprawia ono żadnych dolegliwości i jeżeli stolec jest prawidłowej konsystencji, szczególnie u małych niemowląt karmionych piersią, u których różnice w częstotliwości oddawania stolca mogą być bardzo duże.

W żadnym przypadku nie należy pochopnie samemu podawać dziecku leków przeczyszczających, jeżeli stolec jest oddawany rzadko, ale o prawidłowej konsystencji oraz jeśli dziecko dobrze się czuje.

Nagłe zatrzymanie oddawania stolca przebiegające ze złym samopoczuciem i silnymi bólami brzucha jest stanem nagłym, takim jak np. Zapalenie wyrostka robaczkowego i trzeba natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Na szczęście u dzieci zdarza się ono rzadko – w takich przypadkach zabronione jest podawanie środków przeczyszczających. Wszystkie wątpliwości w tym zakresie należy wyjaśnić z pediatrą.

Kiedy zaparcie u dziecka może być niepokojące i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy zaparcie występuje u noworodka lub niemowlęcia.
  • Gdy zaparcie zacznie się nagle i sprawia dziecku dolegliwości.
    Gdy zaparciu towarzyszą wymioty.
  • Gdy oddawanie stolca jest dla dziecka trudne i nie pomagają środki dietetyczne i proste leki przeczyszczające.
  • Gdy w stolcach pojawia się krew.
  • Gdy jakikolwiek objaw, wygląd stolców lub stan ogólny dziecka budzi niepokój rodziców, a szczególnie gdy pojawiają się objawy lub zachowania dziecka dotychczas rodzicom nieznane.

Zaparcie stanowi spory problem u niektórych dzieci, jeżeli jest przyczyną bólów brzucha, bólów przy oddawaniu stolca, jeśli dziecko z tego powodu ma gorsze samopoczucie lub jeśli w stolcu pojawi się krew. Zaparcie u niemowląt wymaga pilnej konsultacji pediatrycznej, a u starszych dzieci porady odnośnie postępowania.

Należy pamiętać o zapobieganiu zaparciom. Należy przedyskutować z pediatrą dietę i nawyki dziecka, żeby nie dopuszczać do tych przykrych dolegliwości.

Zobacz jakie leki na zaparcie możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej