reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Hemoroidy czyli żylaki odbytu

Żylaki odbytu (czyli hemoroidy) mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości zależnie od stopnia nasilenia. Najczęściej po raz pierwszy objawiają się krwawieniem przy wypróżnianiu się. Powstawanie hemoroidów jest związane z indywidualnymi skłonnościami. Ich rozwojowi sprzyja niewłaściwe odżywianie. Częste są przypadki powstawania hemoroidów w czasie ciąży. Zobacz jak postępować i jak leczyć hemoroidy.

Żylaki odbytu (czyli hemoroidy) są rozpowszechnioną chorobą, która może powodować nieprzyjemne dolegliwości zależnie od stopnia nasilenia. Hemoroidy są to rozszerzone żyły w kanale odbytu, które w zaawansowanym stadium choroby mogą wysuwać się na zewnątrz. W większości przypadków hemoroidy dają o sobie znać po raz pierwszy krwawieniem przy wypróżnianiu się.

Hemoroidy mogą mieć różny stopień nasilenia: we wczesne fazie nie są widoczne z zewnątrz (hemoroidy wewnętrzne). Znajdują się we wnętrzu odbytu i powodują krwawienia, ale są na ogół bezbolesne. W tej fazie mogą występować nawet u młodych ludzi. Powiększając się, wysuwają się na zewnątrz w postaci sinoczerwonych guzków (hemoroidy zewnętrzne). Hemoroidom towarzyszyć może ból przy wypróżnianiu się i świąd odbytu.

Powstawanie hemoroidów jest związane z indywidualnymi skłonnościami. Ich rozwojowi sprzyja niewłaściwe odżywianie ubogie w błonnik, zaparcia, siedzący tryb życia, zbyt silne parcie podczas wypróżniania, częste stosowanie środków przeczyszczających. Liczne są przypadki powstawania hemoroidów w czasie ciąży. W rzadkich przypadkach dochodzi do powikłań, takich jak nasilone krwawienie, bolesne uwięźnięcie hemoroidów w odbycie. Czasami powstaje także miejscowy zastój krwi w rozszerzonych żyłach, który sprzyja zakrzepowemu zapaleniu.

Kiedy hemoroidy są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli wystąpi bezwiedne oddawanie stolca lub zmienią się nawyki (rytm) oddawania stolca.
  • Jeśli hemoroidy znacznie się powiększają.
  • Jeśli po wypróżnieniu powtarza się krwawienie.
  • Jeśli występuje ciągłe swędzenie w okolicy odbytu.
  • Jeśli hemoroidy są przyczyną silnych bólów.
  • Jeśli leczenie na własną rękę nie daje rezultatów.

Zapobieganie hemoroidom

W zapobieganiu hemoroidom należy m.in.: dbać o regularność wypróżnień, unikać długiego przebywania w toalecie i nadmiernego parcia przy wypróżnianiu, stosować dietę bogatą w błonnik (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste), regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a także zachować higienę odbytu (po każdym wypróżnieniu zalecane jest mycie odbytu ciepłą wodą i wycieranie miękkim ręcznikiem bawełnianym).

Leki na hemoroidy

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z żylakami odbytu, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie a leki do stosowania miejscowego mają dodatkowe działanie miejscowo znieczulające.

Leki stosowane doustnie

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z żylakami odbytu do stosowania doustnego, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie.

Leki do stosowania miejscowego w postaci żelu, kremu lub czopków

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z żylakami odbytu do stosowania miejscowego, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie i miejscowo znieczulająco.

Na rynku dostępne są również inne produkty dostępne bez recepty (zarejestrowane jako wyrób medyczny lub suplement diety), które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naczyń żylnych oraz mogą przynieść ulgę w dolegliwościach odbytu.

Zobacz jakie leki na hemoroidy możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej